7 неща

които вие обичате, а кучето не
7 неща, които кучето ви не обича

Вие обичате кучето си. Не го биете, не го тормозите – просто ви харесва да го гушкате, да го чешете и да го целувате. А сигурни ли сте, че то също харесва проявите ви на любов и привързаност?

Точно така. Не всичко, което ние, стопаните, обичаме да правим, безусловно допада и на нашите домашни любимци. Но те са прекалено привързани към нас, прекалено отдадени, за да ни откажат ласките. Проблемът е, че в един момент им идва в повече и тогава настъпват ситуации, които буквално променят отношенията ви – кучето престава да ви се доверява, става несигурно и страхливо или пък – агресивно.

Неща, които кучето ви може би мрази да правите

Разбира се, домашните животни са различни. Може би точно на вашето куче всичките (или повечето неща, които ще изброим) му харесват. Но според специалистите, повечето от тях би избегнало, ако можеше. Да не говорим, че това, което животното толерира при своите хора, при непознати отказва да търпи – нещо повече – смята го за заплаха с всички произтичащи от това последици.

  1. Навлизане в личното пространство

На повечето кучета категорично не им харесва да се втурнете рязко към тях, да грабнете муцуната им в ръце, да приближите лицето си до нея, да ги мачкате и прегръщате. Представете си, че някой се държи така с вас – още повече, не съвсем близък. Дали бихте му отвърнали мило и с разбиране? При това в нашия свят прегръдката е знак за привързаност и добри намерения. В кучешкия бързото обвиване на врата и/или главата с ръце и притискането им по-скоро е сигнал за ограничаване, заплаха, агресия. По-добре се задоволете с потупване по гърба или гърдите.

  1. Поддържане на контакт с очи

Зрителният контакт в общуването между хората има много измерения. Въпреки че вашият домашен любимец вероятно е свикнал да общува с вас с поглед, много често вперването на очи в очи той приема като израз на агресия. Ако се приближавате към непознато куче, не вървете енергично директно срещу него и не го гледайте в очите. Говорете му спокойно и нежно. Не му давайте повод да ви възприема като заплаха.

  1. Забранявате му да бъде куче

Хората разчитат най-вече на очите си. Кучетата – на обонянието си. Те обичат разходките не само защото могат да тичат и да играят със себеподобните си, но и да получат обилна информация за околния свят, като го подушат. И да – според вас едни и същи места, храсталаци, дупки са си все едни и същи, но домашният ви любимец научава колко и какви кучета, хора, други животни са минали от там, кои са се спирали, колко време са останали и т. н. Не го лишавайте от любимите му преживявания.

  1. Непостоянство в ежедневието (липса на рутина)

Подобно на малките деца, вашият космат приятел обича денят му да е подчинен на познат, успокояващ ред – хранене, излизане за тоалетна, игра, почивка. Всяко нарушение на рутината го прави несигурен и нервен. Той няма знанието, че скоро всичко отново ще се върне към обичайното структурирано ежедневие и това го разстройва.

  1. Караници и наказания

Животните не разбират човешкия език. Но пък са майстори в разчитането на интонацията. Тук обаче се крие една уловка – когато повишавате тон и се карате на някой друг – примерно на детето си, кучето го преживява като порицание и наказание за самото него. И така то се чувства отхвърлено и наказано, без да разбира защо. Не че нещата са по-различни, когато се карате на него. Много по-успешно е възпитанието и обучението чрез положително подсилване – похвали и награди.

  1. Силна музика

Не само вашият сърдит висок глас стресира косматият ви любимец. Високата музика за него е тревожен, а понякога дори болезнен шум.

7 неща, които кучето ви не обича

  1. Силни миризми – парфюми

Вече стана дума за многократно по-силното обоняние на кучетата спрямо нашето. В домовете ни ухае на парфюм и лосион за след бръснене. Ароматизатори бълват ароматни молекули, за да прикрият други, нежелани миризми. За хиперчувствителния нос на вашия домашен любимец това е мъчителен хаос. В никакъв случай не си позволявайте да пръскате със спрей директно върху него, камо ли в муцуната му.

Когато вие или децата ви упорстват в действията си, които не допадат на четириногото, рано или късно вероятността от ухапване нараства неимоверно. Ако ви е трудно да се ориентирате в езика на тялото, с който домашният ви любимец предупреждава за изчерпаното си търпение, потърсете помощ от специалист по кучешко поведение. Постарайте се да обучите и децата си, за да имате безоблачно съжителство с любимото си куче.

Ние можем да ви помогнем, като ви осигурим доставка на качествена храна, консумативи и аксесоари за вашия домашен любимец. Свържете се с нас!

Прочетете още:
Социализацията на кучето – защо е необходима
Социализация на котката – как да се справите
Възпитанието на кучето – ще се справите ли?

Оставете коментар

Абонирай се за нашия бюлетин:

Scroll to Top