Наясно сте, че нищо не може да замени майчиното мляко, но по една или друга причина ви се налага да храните вашето бебче с адаптирано мляко. Ако тепърва ще го избирате или само преди ден – два сте минали на формула, ето няколко неща, които трябва да знаете.
Когато заменяте кърмата с формула, изпражненията на вашето бебе се променят. Промяната е драстична и със сигурност ще ви направи впечатление. Не се притеснявайте. Това е нормално, все пак заменяте един вид храна с друга и то просто не я преработват по един и същи начин.
Бебетата, които приемат адаптирано мляко имат по-дълъг период от време между храненията. Защо това е така? В състава на кърмата и повечето формули влизат суроватъчен протеин и казеин. Кърмата съдържа повече суроватъчен протеин, който е лесен за възприемане от организма и бебето го усвоява по-бързо. Адаптираните млека съдържат повече казеин, който бебетата преработват по-бавно.
Вашето бебе може да е алергично към адаптирани млека. Причината за това обикновено е в млечния протеин в кравето мляко, което е част от формулата. Имайте предвид, че непоносимост към млечния протеин е различно от лактозна непоносимост. Как да разберете дали вашето съкровище е алергично към адаптирано мляко? Проверявайте съдържанието на пелените. Според лекарите наличието на кръв или слуз в изпражненията на бебето значи, че червата са възпалени, което е знак за евентуална алергия. Спрете да му давате адаптирано мляко и веднага се консултирайте с лекар. Ако забележите нервност около храненията или обрив по кожата, действайте по същия начин.
Различните бебета имат нужда от различно количество адаптирано мляко.
Това, което е нужно за растежа на едно дете е твърде много или твърде малко за растежа на друго. Не насилвайте вашето бебе да изяде всичко, което е в шишето. Наблюдавайте го внимателно и скоро ще знаете точно колко му е нужно, за да се засити. Освен това определено е по-добре да му давате по-малки количества формула по-често.
Винаги проверявайте какво пише на опаковката. Препоръчително е да купувате адаптирано мляко, в чийто състав влиза мастната киселина DHA, която стимулира развитието на мозъка.
Има и разбработени формули за всяка по-специална ситуация. Адаптираните млека за недоносени бебета и такива с ниско тегло съдържат повече калории. Тези за бебета с рефлукс имат в състава си ориз или други сгъстители. А за кърмачета с потенциални алергии или непоносимост към млечен протеин са създадени адаптирани млека от соя или хидролизни формули.
Ако се затруднявате в избора, посъветвайте се с педиатър. И не се тревожете. Просто наблюдавайте внимателно как реагира вашето съкровище на промените в менюто и всичко ще бъде наред.