Уморени от химия и преситени от синтетика, все по-често се обръщаме назад и избираме традиционно използвани средства за облекчаване на болки и разхубавяване. Хумата е пословичен образец за това. Прилагана от преди Клеопатра за почистване и подхранване на косата и кожата, днес все по-често я срещаме върху етикетите на модерната козметика.
Какво представлява хумата и как действа върху кожата?
Хумата е земен минерал с много фини частици – около и по-малки от два микрометра (1000 µm = 1 mm). Когато е разпрашена, е мазна на пипане. Когато е под формата на буци, е твърда. Попива много вода, при което става гъвкава и се поддава отлично на оформяне. Това я е превърнало в първия материал за керамични съдове и строителство на жилища. Редом с многото технически употреби, тя е надеждно средство за облекчаване на различни страдания и за поддържане на косата и кожата. Прилагана е не само външно, но и вътрешно – особено при стомашни неразположения.
Когато хумата на прах се смеси с достатъчно вода, тя се превръща в каша с отрицателно заредена повърхност. Нанасяте я и благодарение на двуполюсните молекули вода между глината и кожата започва двустранен обмен на йони. Хумата придърпва към себе си токсините и отдава на кожата важни за здравето ѝ минерали.
Макар че говорим все за хума, има различни видове според състава на минералите в нея. Това определя и цвета ѝ – червен, бял , жълт, зелен, розов и т. н., както и ползите, които носи при употреба.
Какви са ползите от употребата на глина в козметиката?
- Почиства кожата меко и щадящо, премахва от нея токсините и мръсотиите. Отстранява излишния себум, ексфолира я и я детоксикира. Затваря порите и я изглажда, омекотява я.
- Действа антисептично и противовъзпалително, което я прави добър избор при акне, екземи и обриви, псориазис, при чувствителна и дразнима кожа, при дерматит. Ускорява заздравяването на рани, натъртвания, изгаряния и др. Намалява белезите и следите от розацея, стрии, акне и т. н.
- Хидратира и подхранва дълбоко косата и кожата, намалява сухотата и лющенето, връща жизнеността и намалява бръчките, подобрява тена и придава блясък и сила на косъма.
- Дренира и минимизира торбичките под очите, подпухналостта и оточността.
- Стяга венците и поддържа здравето на устната кухина, дезодорира и намалява изпотяването и т. н.
На пазара ще откриете глината във всякакви продукти – от сапуни за бръснене, през шампоани и почистващи продукти за лице, до маски за коса и лице, пудра и талк за бебета и възрастни. Ако обичате сами да приготвяте козметиката си, можете да си купите пакетче натурална хума. Понася добре смесването не само с вода, но и с ябълков оцет. Добавки като билкови екстракти и етерични масла обогатяват действието ѝ върху кожата и косата.
Преди да я използвате, е важно да се консултирате коя хума е най-подходяща за вашата кожа.
Прочетете още:
„Приложения на ябълковият оцет“