Някои майки са особено чувствителни на тема „хранене на бебето“. Те съставят сложни програми за въвеждане на различните храни, пресмятат наличието на витамини, минерали и полезни вещества в плодовете и зеленчуците, превръщат яденето в тежка, научна операция. Да, разбираме, че се притеснявате, но е достатъчно да имате представа кои храни, в кой месец е добре да се въвеждат, да слушате съветите на педиатъра си и да се съобразявате с желанията на малкия човек. Предлагаме ви кратък пътеводител из дебрите на храненето на бебета до една годинка.
Кърмете колкото се може по-дълго
Това не значи да не давате на детето си сокчета и пюрета. Редувайте храненията и замествайте кърменето постепенно с други храни. Според Българската педиатрична школа можете да започнете да давате сокчета на бебето си в началото на третия месец. Според Световната здравна организация е добре предимно да кърмите до шестия месец. Вие преценявате какво е добро за детето ви. Може да започнете да му давате сокчета и пюрета като междинно хранене преди обед.
Хранене до 4 месец
Кърмете детето до началото на 3 месец. След това постепенно започнете да давате пресни зеленчукови и плодови пюрета. Приготвяйте ги първо само от един вид плод или зеленчук – сливи, морков, домат, грозде.
Комбинирането на два вида зеленчуци (или плодове) трябва да става постепенно. Препоръчително е да смесвате кореноплодно (картоф, морков) с друг вид зеленчук (домат, броколи).
Хранене 5 месец
Освен зеленчукови и плодови пюрета, може да давате на бебето си и по ¼ сварен жълтък. Важно е обаче яйцата да са пресни и да ги варите 10 – 15 минути или малко повече.
На пазара ще намерите и готови месни пюрета, подходящи за бебета след 4 месец. Може да изчакате спокойно и до 7 месец или да пробвате да дадете месно пюре на мъника и ако го откаже, да не настоявате, докато не порасне още малко.
Ако решите сами да правите месно пюре, използвайте пилешко, телешко или пуешко месо.
Хранене 6 месец
Продължавайте да добавяте плодове и зеленчуци към обичайното меню на бебето. Комбинирайте ги. Междувременно, ако е възможно, продължавайте да кърмите.
Хранене 7 месец
Включете зърнени храни към менюто на бебето си. Започнете например с ориз. Комбинирайте го с моркови, тиквички, праз лук или какъвто решите друг зеленчук. Ако не сте включили месо след 4 месец, то може да пробвате по време на седмия.
Хранене 8 месец
В края на 8 месец вече можете да добавите към менюто на детето си и риба.
Давайте му пюрета с месо/риба и зеленчуци.
Хранене 9 месец
Бобови култури може да въведете в менюто на бебето в края на 9 месец.
Хранене след 1 година
Едва след 12 месец започнете да давате на бебо сокове от цитрусови плодове, киви, ягоди, малини, мед.
Правила за хранене
- Въвеждайте по един плод или зеленчук, като от всяка нова храна, различна от мляко, давате първо само по няколко лъжички.
- Давайте на детето нова храна само сутрин и го наблюдавайте как реагира на нея.
- Не слагайте сол в пюретата, докато бебето не навърши 1 годинка.
- Редувайте готови и домашно приготвени пюрета и сокове.
Прочетете още:
Бременност, захранване и вегетарианство
Захранване с ягоди
Алергична реакция към бебешки храни