Хидролипидният филм – какво е значението му и как да го поддържате?
Все по-често в описанията на овлажняващи козметични формули се чете: „възстановява хидролипидния филм“. Какъв е този филм и защо създателите на модерната козметика смятат за своя задача да го опазват и възстановяват?
Какво представлява хидролипидният филм?
Той е част от защитната бариерна система на кожата и е разположен на повърхността ѝ. Представлява естествена емулсия от липиди и вода с киселинен характер (5,4 – 5,9 pH). Състои се от мазнините, произвеждани от мастните жлези (себум), липидите, свързващи мъртвите клетки от повърхностния рогов слой (корнеоцити), мастни киселини, аминокиселини, органични киселини и други овлажняващи вещества, емулгирани с вода и пот. Нарича се още киселинна мантия.
Функциите му са да:
- поддържа роговия слой хидратиран, като така регулира загубата на влага от кожната повърхност
- защитава от раздразнения, патогенни бактерии и микроби и предпазва полезните микроорганизми
- осигурява уникалния кожен аромат, участващ в намирането и привличането на партньор
Накратко – хидролипидният слой поддържа кожата мека, здрава, с оптимална функция.
Какво се случва при нарушението му
Различни фактори, сред които прекомерното излагане на UV лъчения, екстремните климатични условия, честото миене с гореща вода и агресивни почистващи препарати, стресът, хранителните дисбаланси увреждат хидролипидния филм и компрометират защитните му функции.
Нарушенията на целостта му или тоталното му разрушаване ускоряват загубата на влага от повърхността и вътрешните слоеве на кожата. Тя става суха, чувствителна, лесно дразнима, зачервена, напукана и уязвима, податлива на възпаления и инфекции, опъваща.
Промените в киселинността на бариерната киселинна мантия променя и баланса в микрофлората, характерна за кожата ви. Това обикновено е в полза на патогенните и условно патогенни микроорганизми, които се възползват от благоприятните условия, бързо се размножават и предизвикват инфектиране и възпаления.
Всички опити за подобряване на състоянието на кожата ще останат безрезултатни, ако не бъде възстановен хидролипидния филм.
Как да възстановите защитната си бариера?
С малки промени в поведението си можете да допринесете много за възстановяването и опазването на хидролипидния филм.
Откажете се от навика да почиствате кожата си често и до скърцане – това означава, че сте отмили естествените ѝ мазнини, основа за хидролипидната бариера. Вместо гореща вода, използвайте приятно топла до хладка. Сменете силно пенещия се миещ препарат с агресивни повърхностноактивни вещества с щадяща, хидратираща формула. Имайте предвид, че варовитата вода е с доста високо pH, по-скоро алкално, и нарушава естествената киселинност на защитния филм.
Избирайте овлажнители, комбиниращи хюмектанти, емолиенти и оклузивни активни съставки:
- хюмектантите (хиалуронова киселина, глицерин, алое вера и други) привличат влага от околната среда и от по-дълбоките кожни пластове в повърхностния.
- емолиентите (растителни масла, естери, липиди, мастни киселини) запълват напуквания и вдлъбнатини, омекотяват и изглаждат повърхността, успокояват сухотата и раздразнението, изпълняват бариерна функция. Препоръчват се при дерматити, екземи, псориазис. Поддържат липидната част от киселинната мантия.
- оклузивите образуват филм на повърхността и предотвратяват загубата на влагата (вазелин, восъци, стероли).
Чувствителната кожа обикновено е знак, че нещо не е наред с киселинната мантия, но е добре да имате едно на ум и при грижата си за нормалния и мазен епидермис.
Предлагаме ви специално подбрани продукти за защита и възстановянате на хидролипидния предпазващ слой. Такива са:
- миещото блокче на Sebamed Sensitive
- интензивният нощен крем с 5% урея и лактат за суха и много суха кожа на Eucerin
- комплект от гел за бръснене и афтършейв 3 в 1 на Gilletteза чувствителна кожа, склонна към зачервяване и раздразнение
- лосион за тяло с pH 5,5 на Sebamed Baby и други
Свържете се с нас и поръчайте необходимия ви овлажнител за поддържане и възстановяване на хидролипидния филм на Вашата кожа!
Прочетете още:
5 причини за суха кожа – кои са те, разберете сега
Суха кожа при бебета – какво да правим
Има ли нужда от грижи мъжката кожа – основи стъпки