Да си направите сами парфюм е по-лесно отколкото си мислите. Достатъчно е да имате желание да експериментирате с различни аромати и да се снабдите с няколко вида етерични масла и една тъмна бутилка.
Базови нотки
Първо се слагат маслата, които ще носят базовия аромат. Можете да използвате:
- ванилия – 1 чаена лъжичка;
- масло от кедър – 3 капки;
- иланг-иланг – 3 капки;
- сандалово дърво – 4 капки;
- тамян – 8 капки.
Изберете за основа само едно от тези етерични масла. Имайте предвид, че то ще ухае най-дълго, много след като изветреят средните аромати и връхните нотки.
Алкохол
Добавете 25 мл алкохол и разклащайте шишенцето в продължение на няколко минути. После го оставете на тъмно място за 48 часа. А може и за повече. Колкото по-дълго седи сместа от алкохол и етерично масло за базови нотки, толкова по-траен ще е ароматът на парфюма. Ако не бързате, можете да оставите сместа да престои около 6 седмици.
Средни тонове
Те остават след като изветреят най-първите нотки на парфюма. За тях можете да експериментирате със следните етерични масла:
- розово масло – 6 капки;
- лавандула – 10 капки;
- лайка – 3 капки;
- гераниум – 8 капки.
Връхни нотки
Те са първото, което ще усети всеки, вдъхнал парфюма ви. Използвайте някое от следните етерични масла:
- бергамот – 5 капки;
- див портокал – 3 капки;
- нероли – 5 капки.
Това, разбира се, са само няколко варианта за създаване на личен аромат. Експериментирайте, изпробвайте как стоят на кожата ви, различните етерични масла, за да се ориентирате кои бихте искала да използвате. И очаквайте скоро статия за различните групи етерични масла, подходящи за основни, средни и връхни нотки при създаването на уникален парфюм в домашни условия.
Прочетете още:
Базово масло – какво е това
Био парфюми – защо да ги ползвате
Етерични масла против махмурлук