Незнайно защо, морковът е един от най-пренебрегваните зеленчуци у нас. За тях има повече вицове, отколкото манджи. Всъщност, те са истинска витаминна бомба. Неслучайно преди няколко години в ЕС подеха кампания за насърчаване на консумацията на моркови. Специалистите са категорични- суровите зеленчуци, както и нектарите и соковете от тях са една от най-полезните храни за децата и възрастните.
Калият, който изобилства в морковите, е една от основните съставки за костите, ноктите и зъбите – колкото по-често хрупаме моркови, толкова по-здрави ще бъдат костите и зъбите ни. Зеленчукът изобилства и от витамини A, B, C, D, които имат основна роля за правилното физическо и психическо развитие на детето.
Морковът е изключително полезен за кожата. Помага на тийнейджърите за акнето, а на техните майки – да имат свежа и румена кожа дори след 40-те. От всички зеленчуци морковът има най-високо съдържание на провитамин А (бета-каротин) – до 17 мг/100 г. Чаша сок осигурява необходимата дневна доза от провитамин А.
Интересен факт е, че до 17 в. морковът е бил бял, жълт и… лилав. Оранжевият му цвят и високото съдържание на каротин са благодарение старанието на холандските градинари. Още по-назад във времето, в Древен Рим морковът е считан за афродизиак. Нещо повече – на пировете на император Калигула всички ястия били приготвяни само с моркови. В Късното средновековие пък било модерно украсяването на шапки и рокли с растения, а горната зелена част на моркова била много популярна. Днес, във връзка с високото съдържание на провитамин А, който подобрява зрението, в Англия менюто на пилотите задължително е обогатено с голямо количество моркови. В Португалия особено обичан е мармаладът от моркови, а в Канада и САЩ – сладкишът от моркови.
А ето и няколко чудесни рецепти с моркови, впрегнати в лютата битка със затлъстяването. Морковената диета има и още едно приложение – алкалната храна увеличава шанса за дъщеря, затова, ако желаеете женска рожба, увеличете морковите в диетата на силната половинка. Повишената консумация на моркови цели и приятен матов загар на лицето.
Супа от моркови
Продукти: 250 гр добре измити и почистени моркови,500 мл вода, щипка сол
Приготвяне: Морковите се нарязват на дребни кубчета и се сваряват на тих огън. Добавя се солта. След като се охладят, се пасират във водата, в която са варени. Долива се преварена вода до 1/2 л. Супата е особено подходяща при деца с диария!
Бета каротинов коктейл
Продукти: 3 кубчета лед, 2 кайсии, 1/2 папая, 1/2 манго, 1/2 ч. ч. прясно изцеден сок от моркови, 1 с. л. мед.
Приготвяне: Кайсиите, папаята и мангото се обелват и нарязват на малки кубчета и се поставят в блендер с кубчетата лед, плодовете и сока. Пюрират се за 30 секунди при висока скорост. Прибавя се медът и блендерът се пуска на средна скорост за още няколко секунди. Коктейлът се сервира в охладени с дребен лед високи чаши.
Моркови по провансалски
Продукти: 3 с. л. Зехтин, 1.4 кг моркови, почистени и нарязани на кубчета, 100 гр черни маслини без костилки, разрязани на две.
Приготвяне: Загрейте зехтина на среден огън. Добавете морковите, сложете капак и задушавайте 20-ина минути на тих огън. Добавете маслините и овкусете със сол и черен пипер. (В една порция на това блюдо има само 100 ккал.)