Хранене без глутен

Статия 1: Цьолиакия е често срещано заболяване в Европа...

Статия 1: Цьолиакия

Цьолиакията е често срещано заболяване в Европа, Австралия, Северна и Южна Америка, както и в страните с висока консумация на житни растения – Индия, Среден изток и Северна Африка. От него страда един на всеки 100 души. При здравите хора стената на червата е покрита с власинки и микровласинки. Те увеличават чревната повърхност и така спомагат за всмукването на хранителните вещества. При болните от цьолиакия тази площ е намалена, власинките са по-малко и всумкването на хранителни вещества (мазнини, въглехидрати, протеини, витамини и минерали) е подтиснато, а лигавицата на тънкото черво е увредена. Това води до недохранване и нарушаване на функциите на организма…

Статия 2: Цьолиакия – режим на хранене

Докато спазвате безглутенова диета, храносмилателните ви функции ще бъдат нормални. Необходимо е време, за да свикнете да се лишавате от някои храни, да разпознавате безглутеновите, предлагани на пазара и да бъдете внимателни към начина си на хранене като цяло.  Може би ще ви помогне ако знаете, че не бива да се изкушавате и да рискувате, защото дори малкото количество глутен може да ви навреди. Първо и най-важно, изключете от менюто си всички храни, които е възможно да съдържат дори минимално количество глутен…

Статия 3: Видове цьолиакия – симптоми, изследвания, лечение

Цьолиакията има четири клинични форми:
Типична форма на цьолиакия.

Проявява се до няколко месеца след захранването. Симптомите са забавяне на растежа, хронична диария, повръщане и подуване на корема, отоци. Децата стават раздразнителни и капризни.

Атипична форма на цьолиакия

Тази разновидност на болестта се проявява късно, като симптомите са извън храносмилателния тракт

Статия 4: Цьолиакия – забранени, рискови и безопасни храни

Храните от трите групи продукти – забранени, рискови, безопасни – ще разделим на няколко подгрупи. Така ще ви бъде по-лесно да проверявате кой продукт е безопасен за вас и ще се убедите, че не сте ощетени и няма да се лишите напълно от нищо, което е необходимо за здравословния ви начин на живот.

Забранени
Житни
Пшеница, овес, ечемик, ръж, булгур, кускус (ако посещавате марокански ресторант избягвайте…

Статия 5: Цьолиакия – безглутенова диета

Предлагаме ви да се запознаете с основните принципи на хранене при безглутеновата диета.

Консумацията на много плодове и зеленчуци – 5 пъти дневно – е задължителна. Зеленчуците могат да бъдат свежи или приготвени по някакъв начин. Имайте предвид, че към тях спадат и варивата. Спокойно можете да ги разпределите в менюто си за деня така, че да приемете 3 порции зеленчуци и 2 порции плодове. Те ви набавят необходимите витамини и минерали и са източник на целулоза, която подобрява метаболизма…

Статия6: Цьолиакия – проблеми в ежедневието

Поради по-специфичния начин на хранене е възможно да срещнете някои трудности в ежедневието си. Например ако ви поканят на вечеря в ресторант, когато пътувате, когато ходите на гости.

Не се тревожете. Всеки проблем има своето решение. Когато ви поканят на ресторант, можете да приемете без притеснение. В менюто на всяко заведение има достатъчно ястия, приготвени от безопасната за вас група продукти. Ако се притеснявате, можете да поръчате да ви приготвят нещо специално.

Оставете коментар

Абонирай се за нашия бюлетин:

Scroll to Top