Холестеролът

– опасен ли е и доколко?
Холестерол

Холестеролът е сред най-сериозните рискови фактори за сърдечно-съдовите заболявания. При това не формулата въобще, а някои от формите му – като така наречения холестерол с ниска плътност (LDL). Точно за него се мисли, когато се говори за „лош холестерол“.

Какво представлява холестеролът?

Той е восъкоподобно вещество, което напомня втвърдена мазнина. Необходим е на тялото за изграждането на клетъчните мембрани, хормони, витамини. Той се произвежда и контролира от черния дроб. Ако в храната ви има много холестерол, организмът намалява собственото си производство. Проблемът е, когато наситените мазнини и холестеролът от храната са толкова много, че естественият механизъм за регулацията му не може вече да се справи.

Високите нива водят до натрупването му по стените на артериите като плака и намаляване на светлия им отвор (атеросклероза), което пък провокира сърдечни проблеми, инфаркти и инсулти. Откъснато парче плака, понесено от кръвния поток, може да запуши кръвоносен съд и да стане причина за инфаркт или инсулт.

Видове холестерол

Както стана дума, не всяка форма на веществото е опасна. Една дори е полезна:

  • добър холестерол – HDL. Това са липопротеини (комбинация между холестерол и протеини) с висока плътност. Те улавят количествата в повече и ги връщат отново към черния дроб. Свързват се с понижен риск от сърдечно-съдови заболявания, инфаркти и инсулти;
  • лош – Този тип липопротеини са с ниска плътност и образуват плаки по стените на артериите;
  • общ – цялото количество на различните видове липопротеини в кръвта;
  • други видове. Те са по-малко изучени. Наричат се общо не-HDL като знак, че са вредни и причиняват плаки в кръвоносните съдове. Такъв е липопротеин (a), който зависи от наследствеността, а не от диетата и почти не се променя през целия живот, освен при критично затлъстяване в детска възраст и в пубертета поради резките промени в хормоналния баланс.

Триглицериди

Това са мазнини, а не липопротеини, но високите им нива рязко повишават опасността от сърдечни и мозъчни удари.

Какви са рисковете при висок холестерол и какво можете да направите?

Подобно на високото кръвно налягане, високите стойности на лошия холестерол нямат симптоми. Това го прави особено опасен – той тихомълком уврежда и запушва артериите.

Смята се, че след 40-те е добре да започнете да проверявате нивата му. При регистрирани високи нива първото, което можете да направите, е да промените начина си на живот – да промените храненето и да се ангажирате със системна умерена физическа активност. Преминаването към средиземноморска диета в повечето случаи намалява LDL и рисковете, свързани с него за 3-4 месеца.

В случаите, когато желаните резултати не настъпят, се преминава към лечение със статини. Те потискат производството му от черния дроб, пречат на  откъсването на парченца плака и намаляват отлагането на нова. Използват се и други препарати, които вашият лекар може да ви предпише.

Хранене при висок холестерол

В менюто ви водещи трябва да са зеленчуците и плодовете, пълнозърнестите, бобовите, ядките и зехтина. Забранени са животинските наситени мазнини – червени и тлъсти меса, пълномаслени млечни произведения, трансмазнините. Затова пък са препоръчителни мононенаситените мазнини в зехтина и ядките, и полиненаситените в рибата и рапичното масло.

Намалете солта и захарта, изделията от рафинирано брашно и яйчния жълтък. Препоръчителна е също консумацията на риба и пилешко месо без кожа. От другите видове меса консумирайте рядко, като избирате постни парчета без тлъстина. Необходимо е да намалите теглото си, да откажете пушенето и да ограничите алкохола.

Холестерол

Физическа активност

Тя не бива да е много интензивна, но са задължителни 30 минутни ежедневни умерени физически натоварвания (15 минути при по-интензивните).

А дали можете да предотвратите увеличаването на лошите липопротеини с ниска плътност? Да, здравословното хранене и физическата активност не само намаляват повишените му нива, но са в състояние и да предотвратят повишението.

За контрол на холестерола се използват някои хранителни добавки – билки, фибри, омега-3 мастни киселини  и др., както и нерафинирани храни . Консултирайте се с лекаря си и поръчайте на befit.bg .

Прочетете още:
Мазнините – кои са добрите и кои лошите, и защо са важни?
Рибеното масло – и Омега 3 киселините
Фибрите и ролята им за здравето 

Оставете коментар

Абонирай се за нашия бюлетин:

Scroll to Top