Вероятно свързвате хмела с производството на бира, но много преди да стане суровина за популярната напитка, той е използван като лечебно растение. Най-ранните му следи са намерени в Китай, а по-късно се открива в почти всички райони с умерен климат. Поради многобройните ползи за здравето, той е смятан за удължаващ живота.
Макар че днес се използва най-вече шишарката – женското съцветие на растението със зелено-жълт цвят, полезни са още листата, стъблата и коренищата.
Състав и свойства на хмела
В основата на полезните свойства на хмела е богатата, сложна комбинация от фитохимикали. Тя включва етерични масла, горчиви киселини – алфа (хумулони) и бета (луполони), разнообразие от полифеноли (фенолните съединения в сухия цвят достигат до 14%). Основният флавоноид е ксантохумолът, на който се дължат голяма част от лечебните свойства на хмеловите цветове. В съставът на цветовете се откриват още катехини, епикатехини, проантоцианидини, ферулова киселина, производни на ксантохумола, витамини Е, B6, С и др.
Въпреки, че растителните вещества в цветовете на хмела все още се изследват, техните антиоксидантни, противовъзпалителни и имуномодулиращи ефекти са безспорни. Те определят значението им за профилактиката на различни хронични и дегенеративни болести, широко разпространени днес, за които елиминирането на оксидативния стрес има важно значение.
Установен е съществен противораков потенциал, който се отнася до различни видове рак. Ефектите се реализират по различни механизми – потискане на сигнални пътища за появата на злокачествените структури и метастазирането им, подтикване на апоптоза (програмирана смърт) на раковите клетки, потискане на размножаването им, увеличаване на ефективността на химиотерапевтиците и т. н.
При метаболитния синдром активните фитохимикали в цветовете на хмела подкрепят отслабването, оказват положителен ефект върху липидния метаболизъм – намаляват липидното окисление в черния дроб и окислението на липопротеините с ниска плътност (лошия холестерол), значително намаляват хипергликемията.
Притежават бактериостатични и противовъзпалителни свойства – пречат на размножаването на бактериите и подкрепят лечението на различен тип инфекции – вътрешни и локални (при наранявания). Обнадеждаващи резултати дават изследванията за прилагането на хмела при туберкулоза.
Приложение на хмеловите цветове
В подкрепа на здравето
Антиоксидантните, противовъзпалителни и имуномодулиращи свойства на химическите вещества в цветовете на хмела са от полза за общото състояние на организма. Съдействат за запазване на здравето и жизнеността. В цветовете има съставки със свойства, близки до тези на естрогена, и от векове се използват за подобряване на женското здраве.
В козметиката
Богатството от биоактивни съставки му осигурява място в козметиката. Той пази кожата от оксидативно увреждане, поддържа я млада, със сияен блясък, защитава я от рак, лекува кожните възпаления, потиска зачервяванията и дразненето. Много добре се отразява и на косата – прави я здрава и силна, намалява косопада и пърхота.
Като консервант и за обогатяване на храните
Точно заради високият антиоксидантен капацитет цветовете на хмела се използват като консервиращо средство и то не само при бирата. След специална обработка за премахване на горчивината, се прилагат за консервиране на храни – месо и месни изделия, хлебни изделия. Създават се нови напитки и ги добавят към плодовите сокове за повишаване на антоксидантния им потенциал.
Ползи от приема на цветовете на хмела
Приеман като хранителни добавки, тинктури и чайове, той
- подобрява настроението, облекчава нервността, безпокойството и тревожността, намалява симптомите на депресия и стрес;
- противодейства на нарушенията на съня, намалява безсънието, ускорява заспиването;
- действа болкоуспокояващо, намалява болката включително при главоболие, зъбобол и менструални спазми, релаксира и успокоява мускулите;
- укрепва имунната система и подсилва устойчивостта на заболявания, има добър ефект при различни инфекции;
- облекчава кашлицата и раздразненията на дихателните пътища;
- стимулира храносмилането и ускорява метаболизма;
- намалява рисковете от сърдечносъдови заболявания, отпуска кръвоносните съдове и подобрява кръвообращението, отразява се добре при калцифициране на артериите;
- подобрява сексуалното представяне (и при преждевременна еякулация);
- минимизира смущенията през менопаузата – особено горещите вълни, тревожността възбудата, раздразнителността и разстройството на настроението (заради свойствата, подобни на естрогеновите).
Хмелът се смята за безопасен при количествата, в които се приема в храните или през устата като лечебно средство, но все пак са възможни алергични реакции. Пропуснете го, ако сте бременна или кърмачка. Възможно е да причини замайване и сънливост, които отминават, спрете ли приема му. Задължително говорете с лекаря или фармацевта си, преди да го приемате, защото са установени някои взаимодействия с лекарства, билки и други добавки.
Обадете ни се и ще подберем подходящи за Вас продукти с хмел!
Прочетете още:
Анасон – ползи и приложения
Жълт кантарион – ползи
Градински чай – полезни свойства