Каква са специалните й потребности и как да ги удовлетворите?
Кожата на тялото е най-често невидима и се радва на специални грижи сравнително рядко – обикновено преди или по време на отпуск, прекарван на плажа. Но въпреки, че е скрита под дрехите през преобладаващата част от времето, тя е подложена на действието на външните влияния, на навиците ни, на различни заболявания, хранителни дефицити и т. н. Това често води до дехидратирането ѝ, което пък пряко повлиява нормалните ѝ защитни функции.
Повърхностен слой, защитна бариера и хидратиране
Повърхностният външен слой на кожата е изграден от вроговени мъртви клетки (корнеоцити), споени с липиди. Той е защитен от пряк контакт с външната среда от така наречения хидролипиден филм (състои се от пот и себум). Филмът съдържа естествени овлажняващи фактори като аминокиселини, млечна и хиалуронова киселина, урея. Заедно с тях работят липиди, които пречат на молекулите на водата да се изпарят. Такива са мастните киселини, холестеролът, серамидите. Защитният филм предпазва от проникване на болестотворни агенти и токсични вещества и съдейства за задържане на влагата.
Когато защитната бариера е нарушена, клетките под бариерния слой губят много вода и се деформират. На външен вид това означава помътняване на тена, загуба на блясък, забележимо вдълбочаване на фините линии и бръчки. Необходимо ви е спешно хидратиране за набавяне на липсващата влага и внасяне на липиди отвън за укрепване и възстановяване на хидролипидния филм.
Защо кожата на тялото има нужда от хидратиране?
Финият механизъм за поддържане на хидратацията е подложен на натиск на външните влияния – в горещо време и при силен вятър влагата се изпарява интензивно. В студено кръвоносните съдове се свиват и намаляват притока на хранителни вещества. Интензивните тренировки изразходват ударно резервите на организма. С възрастта намалява синтезът на редица биоактивни съставки (в това число липиди), влошават се естествените механизми, нараства склонността към сухота. Възможно е да се прояви и наследствена предразположеност към ускорена загуба на влага.
Всеки от тези фактори и всички заедно съдействат за дехидратация и нарушаване на защитната бариера. Това означава повече раздразнения, зачервявания, улеснено проникване на бактерии и неприятелски микроорганизми, инфекции и възпаления, сърбеж, опъване, лъщене, задълбочаване на фините линии и бръчките. Означава също спешна необходимост от хидратиране.
Задължително е да се прави разлика между дехидратирана и суха кожа. Сухата кожа е следствие от намаленото отделяне на себум, в резултат на което се нарушава овлажняването ѝ. Дехидратацията е загуба на влага от кожните слоеве и може да се случи на всеки тип. Сухата кожа е почти винаги и дехидратирана, докато дехидратираната не е задължително да е суха, може да е и мазна. Сухата кожа е трайно състояние, дехидратираната – временно.
Какви са видимите ползи от хидратацията?
Хидратация е процесът, при който кожните пластове абсорбират вода, доставяйки я до кожните клетки. Доставянето на липсващата влага удовлетворява потребностите на кожата и като следствие:
- подобрява плътността, еластичността и мекотата ѝ;
- забавя стареенето и появата на неговите признаци;
- намалява дълбочината на съществуващите фини линии и бръчки;
- улеснява отлющването на мъртвите клетки и подобрява тена, поддържа сияйния ѝ вид;
- осигурява естественото изхвърляне на токсините и намаляване на раздразненията и възпаленията;
- допринася за контрол върху омазняването и облекчаването на акнето (дехидратираните клетки подават сигнал за произвеждане на повече мазнина като защита, добрата им хидратация преустановява тези сигнали);
- минимизира уврежданията от външни фактори и др.
Кои са най-добрите съставки за поддържане на хидратирана кожа?
Първото място като ефективност си оспорват хиалуроновата киселина и глицеринът. Хиалуронът свързва и задържа вода – многократно повече от собственото си тегло. По-големите молекули остават на повърхността, по-ниско молекулният прониква в по-дълбоките слоеве. Глицеринът изтегля влага от кожните пластове и от въздуха и я задържа на повърхността, пречейки на по-нататъшната ѝ загуба. Овлажнява ефективно дори най-дехидратираната кожа.
Други важни съставки за поддържане на хидролипидния филм и добрата хидратация са провитамин В5 (пантенол), серамидите, уреята, аминокиселини, полиненаситени мастни киселини (омега-3) срещу дефицитите на клетъчните мембрани. Много полезни са маслата от жожоба, невен, карите (ший) и др.
Превенцията винаги е по-успешна и по-лесна от лечението и затова, вместо да ви се налага да предприемате спешни мерки при дехидратирана кожа, по-добре е да превърнете употребата на хидратиращи продукти в навик. На befit.bg ще откриете формули, подходящи за различни случаи, потребности, типове кожа.
Ако ви е трудно да се ориентирате в разнообразието, свържете се с нас и ще ви консултираме.
Прочетете още:
Сухата кожа – как да ѝ помогнете
Зрялата кожа – специфики и потребности
Хидролипидният филм – как да го поддържате
Овлажнителите – видове и функции