Хеликобактер пилори

- причинителят на стомашни язви
Хеликобактер пилори

Хеликобактер пилори е грам-отрицателна бактерия със спираловидна форма, живееща в стомашната лигавица. Тя инфектира от половината до две трети от населението на света, при това в повечето случаи предизвиква безсимптомно хронично възпаление, продължаващо с години.

Болести, свързвани с хеликобактер пилори

Инфектирането с Helicobacter pylori (Hp) обикновено се случва още в детска възраст. При липса на лечение, бактерията остава в тялото за цял живот. Смята се, че заразяването протича по орално-орален път (слюнка, целувки), но е възможен фекално-орален път при ниска хигиена, също и заразяване от замърсена храна и вода. Най-често предаването е от майка на деца. Заразено е повече от половината население на света, но инфекцията е неравномерна – много висока в развиващите се страни и намаляваща в развитите.

Преди доказването на връзката между бактерията и стомашните заболявания през 1982 година  като причина за стомашните язви се смятала повишената киселинност на стомаха, някои храни и стресът. Днес е доказано, че виновникът (в около 90% от случаите) всъщност е  Helicobacter pylori (Hp). Тя е причина за хроничен гастрит, стомашни и пептични (дуоденални) язви, стомашен лимфом и аденокарцином и др. Статистиката сочи, че ракът на стомаха е 5-ти по разпространение от всички онкологични заболявания и 3-4-та водеща причина за смърт поради рак.

Смята се, че съществуват връзки между инфекцията с бактерията и множество други заболявания като Паркинсон и Алцхаймер, диабет тип 2, автоимунни заболявания и т. н.

Интересно наблюдение е, че инфектирането с хеликобактер пилори вероятно предпазва от някои очевидно несвързани заболявания. Става дума за езофагеална рефлуксна болест и рак на хранопровода (вероятно намаляването на риска се дължи на потисканата от бактерията секреция на стомашна киселина), възпалително заболяване на червата, астма и т. н.

Симптоми на инфекцията с хеликобактер пилори

Повечето от заразените никога няма да се разболеят и да проявят каквито и да е симптоми. Но ако се появят оплаквания като:

  • тъпа или пареща болка в стомаха;
  • засилваща се болка при празен стомах;
  • загуба на апетит;
  • често оригване;
  • гадене;
  • подуване на корема;
  • неволна загуба на тегло,

най-вероятно симптомите говорят за гастрит или пептична язва. Болката може да продължи от минути до часове, но и дни, и седмици. Ако се стигне дотам, че тя ви буди от сън, имате кървави или черни изпражнения, както и кърваво или черно повръщано, необходима ви е незабавна медицинска помощ.

Лечение на инфекцията

Елиминирането на хеликобактер пилори към момента се счита за една от най-ефективните стратегии за лечение на заболяванията, свързани със стомаха. Прилагат се комбинирани антимикробни терапии, които включват до няколко антибиотика и други медикаментозни средства. Очистването от бактерията обаче не означава, че оздравелият е застрахован от последващо заразяване. Проблемите се задълбочават с все по-честата появява на мултирезистентни щамове на хеликобактер пилори. Те  затрудняват изключително лечението на инфекцията.

Това кара изследователите от повече от три десетилетия да работят за създаването на ваксини против хеликобактер пилори, включително приемани през устата форми. Но все още няма продукт, годен за употреба.

Хеликобактер пилори

Защо е необходима ваксина срещу Helicobacter pylori?

Спираловидната бактерия с камшичетата си се загнездва в слузния слой на стомашната лигавица. Отделя ензим (уреаза), който прави стомашната среда по-слабо киселинна и ѝ помага да оцелее. Въпреки че имунната ни система изразходва значителна енергия, за да елиминира бактерията, тя успява чрез сложни механизми да се справи с имунния отговор и обикновено остава в стомаха през целия живот на заразения. Възможно е и повторно заразяване след успешно антимикробно лечение.

Специалистите смятат, че проблемите, свързани с Hp, могат да бъдат решени от превантивни и терапевтични ваксини. Превантивните се смятат подходящи за много малки деца, които още не са заразени. Терапевтичните – в зряла възраст, с което да предотвратят развитието на стомашен рак. И в двата случая се пести и голям финансов ресурс от масовото разпространение на инфекцията.

Очаква се ваксинацията да:

  • предпазва от заразяване с хеликобактер пилори;
  • подкрепя управлението на инфекцията;
  • осигурява предотвратяване на развитието на стомашен аденокарцином.

Разработването на ефективна ваксина се оказва изключително предизвикателство. Работи се по различни програми, но все още няма такава, достигнала до пазара.

Ако на вас или на Ваш близък ви се налага да преминете тежка антибиотична терапия за изчистване на хеликобактер пилори, не забравяйте, че е добре да се консултирате с лекаря си и да си осигурите подходящ пробиотик, който ще защити от увреждане цялата полезна микрофлора в стомашно-чревния тракт. Разгледайте модерните пробиотични формули, които ви предлагаме. Свържете се с нас и ще ви помогнем в избора.

Прочетете още:
Здравето на червата и храните, които го поддържат
Хранителни непоносимости – какво знаете за тях?
Ползите от пробиотиците – кога и защо да ги взимате?

Оставете коментар

Абонирай се за нашия бюлетин:

Scroll to Top