Няколко са основните правила за здрави зъби. Ако всекидневно се грижим за зъбите си, ще намалим необходимостта от професионално лечение със 75-80%. Имаме две добри причини за това: болката от машинката – и болката от раздялата с банкнотите, които най-малкото могат да ни обновят гардероба или да ни вкарат в киносалона с цялото си семейство.
Не е за подценяване и фактът, че болните зъби са началото на множество вътрешни заболявания, някои от които могат да бъдат със сериозни последици.
КАРИЕСЪТ
От кариес днес страда 90% от населението по света. В някои страни този процент достига почти 100. Това не е така единствено при ескимосите и жителите на южните райони на Памир, които не познават тази болест.
ПРАВИЛАТА
И тъй като не сме ескимоси, важно е стриктно да спазваме правилата, които ще ни спасят от проблеми със зъбите:
Хигиената е най-важна – всекидневната правилна грижа за устната кухина – за зъбите и венците, е това, което ще ни държи далеч от зъболекарския кабинет.
Важни са не само качеството на четката и пастата за зъби, но всички останали мерки за хигиена на устната кухина: внимателно миене на зъбите минимум два пъти дневно по 2 минути, почистване след хранене (конци, изплакване, дъвка). Не бива да се пренебрегват и редовните прегледи при стоматолог.
Храненето определят два фактора: пълноценна храна и умерената диета (не повече от 3-4 хранения на ден и рационален прием на въглехидрати).
Има и естествени начини за почистване на зъбите: сурови ябълки, моркови и други твърди плодове и зеленчуци. Не забравяйте в ежедневното меню да приемате достатъчно храни, богати на калций (орехи, зеленчуци със зелен цвят, мляко и млечни продукти), който е основен строителен материал на зъбите.
Температурата на храната ни е друг важен фактор за здравината на зъбите. Студената или прекалено топлата храна е вредна за зъбите. Не е добре и да се сменя рязко температурата на продуктите. Това предизвиква микроскопични пукнатини върху емайла на зъба.
Венците изискват особена грижа. Кръвотечението и възпалението им е една от честите причини за неприятна миризма от устата и падане на зъбите. Лошата устна хигиена, пушенето, спецификата на употребяваната храна и недостигът на витамини водят до неприятни заболявания на венците.
Флуорът е друг необходим микроелемент за нашите зъби. На пазара се предлагат много препарати с флуор: пасти за зъби, поливитаминни комплекси, еликсири, дъвки. Не трябва да се забравя обаче, че големите количества флуор са също толкова вредни на организма, колкото и неговият недостиг.
Стоматологът почиства професионално зъбите и премахва налепите така, както не можем да направим с четката и пастата за зъби у дома. От своя страна профилактичните прегледи предотвратяват развитието на кариеси и по-сериозни проблеми със зъбите, които могат да се отразят зле на целия организъм.
А сега – усмивка…