През последните седмици температурите се задържаха критично високи. Те надминават телесната ни температура и затрудняват естествените механизми за охлаждане на тялото ни. Запазването на вътрешното равновесие (хомеостазата) се затруднява и вътрешната температура се повишава. Поддържането на водно-солевия баланс става трудно поради обилното потене и бързо настъпващата дехидратация. Това значително повишава вероятността от прегряване и топлинен удар.
Симптоми при прегряване и топлинен удар
Усещате ги обикновено, когато сте навън на пряко слънце или в прегрят автомобил. Започвате да се чувствате:
- объркани и дезориентирани;
- слаби и много уморени;
- със силно главоболие;
- неразположени, с гадене и позиви за повръщане и т. н.
Въпреки че симптомите могат да са признак на лятна вирусна инфекция, в големите горещини е по-добре да мислите най-напред за прегряване и топлинен удар.
Как да реагирате при настъпване на топлинен удар
При първото усетено неразположение:
- застанете веднага на сенчесто и хладно място;
- пийте хладка вода на малки глътки, но често – прекалено студената ще стресира допълнително организма;
- поставете мокри кърпи върху челото, гърдите, на местата, където минават големите кръвоносни съдове – на слабините, под мишниците;
- при възможност вземете хладен душ или заместете мокрите кърпи с увити в плат торбички с лед;
- почивайте известно време в леглото.
Топлинният удар не е за подценяване. Ако скоро не почувствате облекчение и оплакванията не намаляват, потърсете лекарска помощ.
Възможни последици от топлинния удар и прегряването
Организмът ни има добри адаптивни способности и здравите и млади хора най-често преживяват топлинния удар без особени последици. Но все по-ясно се откроява връзката между горещините, увеличаването на неврологичните заболявания и сърдечно-съдовите проблеми. Нарастването на вътрешната температура и нарушеният водно-солеви баланс затрудняват и смущават работата на мозъка и нервната система. Понижава се рязко кръвното налягане, което пък води до замайване, загуба на ориентация, падане, понякога дори до колабиране.
Необичайно високите температури отслабват съпротивителните сили на тялото не по-малко от студа. Те се свързват с възпалителни процеси в организма – включително в кръвоносните съдове. Създават условия за остри инфекции (менингит, енцефалит), които водят до увреждане на мозъка и нервните тъкани, до автоимунни реакции.
Как да не допуснете прегряване и топлинен удар
Това са правила, които знаем от детството си:
- не оставайте навън на директно слънце след 11 – 12 часа;
- ако все пак се наложи, носете шапка и слънчеви очила, обличайте се в светли, свободни дрехи от естествени материи;
- избягвайте по възможност физическите натоварвания или ги планирайте за ранните утрини и вечерите, когато температурите са по-ниски;
- пийте повече вода – тя не бива да е държана в хладилник, защото тялото ви трябва да положи допълнителни усилия, за да я затопли. Внимавайте с чая и кафето – те са диуретици, заради които губите течности. Подобно е и действието на алкохола;
- избягвайте тежките мазни и пикантни храни и тестените сладкиши, намалете като цяло порциона си, заложете на супи, чорби, зеленчуци и плодове
- не преохлаждайте помещенията с климатик, голямата температурната разлика при влизане и излизане от тях е допълнителен стрес.
Екстремно високите температури през лятото не са изненада. Те са време, в което трябва да забавим темпото и да проявим малко повече загриженост за себе си. Прекарвайте следобедните часове на закрито с бутилка вода до себе си и се щадете.
Прочетете още:
„Слънцето и здравето – вредно или полезно е слънцето“
„Първа помощ при слънчево изгаряне“
„Летни обриви по кожата – как да се справим с тях“