Тенденции

в грижата за кожата
Тенденции в грижата за кожата

Последните тенденции в грижата за кожата – простота, естествени съставки, устойчивост

Рутинната грижа за кожата зависи освен от личните ви проблеми и предпочитания и от непрекъснато променящите се възможности на козметичната индустрия и биотехнологиите, от развитието на дерматологията и схващанията на специалистите за оптималното здраве и функционалност на кожата, от обществените нагласи и оценки за красотата.

Какви са основните тенденции в ежедневната рутина грижа за кожата към момента?

Минимализъм в ежедневието

Наричат го и скинимализъм – опростена грижа с минимум съставки. До скоро се смяташе, че се грижите добре за лицето си, ако преминавате всяка сутрин през 10-12 (понякога и повече) стъпки с различни продукти. Това означава някъде между 100 и 150 отделни химически вещества, полагани всеки ден върху епидермиса. Последиците са изсушаване и дехидратиране на кожата, повишаване на чувствителността ѝ, алергии, възпаления, раздразнения и т. н. Да не говорим за въздействието им върху околната среда – тяхното и на опаковките им.

Напълно достатъчни за основната рутина са 4 продукта:

  • за почистване;
  • концентриран серум ( с витамин С, ниацинамид, ретинол и др.);
  • овлажнител;
  • слънцезащита.

Към тях можете да добавите ексфолираща формула – с приложение не повече от 2 пъти седмично, околоочен крем, както и формула, насочена към конкретен индивидуален проблем. Намаляването на броя на използваните продукти ще намали и разходите ви, като ви позволи по-висок клас козметика.

За да сте в крак с актуалните тенденции, обръщайте повече внимание и на тялото си, не само на лицето.

Подкрепа за кожната бариера

Защитните функции на най-големия телесен орган зависят от здравето на защитната кожна бариера. Все повече производители вграждат в своите продукти подкрепа за бариерния слой като липиди, серамиди, овлажнители и емолиенти.

Грижата за защитната бариера се превръща в превантивна грижа, изпреварваща и забавяща признаците на стареенето и проблемната кожа вместо догонващо лечение на вече появилите се проблеми.

Съставките – резултатност и безвредност

Когато намалите използваните продукти, е много важно да подберете правилно съставките в тях. На преден план излиза стремежът функциите на кожата да се подобряват с естествени съставки. Извършва се ускорено заместване на синтетичните с такива от натурален произход с многостранно действие.

Заслужено звездата напоследък е ниацинамидът. Той е подходящ за всички типове кожа, дори за реактивната и чувствителната. Витамин B3:

  • хидратира и възстановява, подкрепя кожната бариера;
  • успокоява и балансира;
  • намалява и забавя признаците на стареене;
  • изсветлява и минимизира петна и хиперпигментация;
  • защитава епидермиса от външните влияния;
  • свива порите и контролира отделянето на себум и т. н.

Сред най-използваните са още алфа- и бета-хидрокси киселините за изчистване и балансиране на кожата. Много високо оценявани са също витамин С, ретинолът и растителните му варианти (букачиол), липиди, сквалани и серамиди за укрепване на защитната бариера, хиалуроновата киселина за овлажняване. Търсете също про- и пребиотични съставки, пептиди, аминокиселини, масло от ший (карите), глицерин, колаген, билкови екстракти и т. н.

Слънцезащитата – фундаментална грижа

Слънцезащитата се признава за все по-важна за здравето на кожата. Разглежда се още като превенция срещу ускореното ѝ стареене и и увреждането ѝ от слънчевата радиация. Тя е необходима не само, когато сте на плажа, но по всяко време и навсякъде – дори когато сте на закрито.

Модерните слънцезащитни продукти вече тонират, подхранват, овлажняват, изсветляват хиперпигментацията.

Тенденции в грижата за кожата

Устойчиво производство и екологични опаковки

Все повече потребители на козметика, притеснени от замърсяването на природата, се замислят за влиянието ѝ върху околната среда. Те оказват силен натиск върху производителите не само да създават максимално чисти формули, но и максимално безвредни за природата, с биоразградими опаковки.

Козметични процедури

Инвазивните процедури и инжектирането на ботокс се търсят все по-малко. За сметка на това нараства употребата на микродермабразио, микронидлинг, радиочестотни и микротокови технологии за обновяване на кожата и др. Забелязва се отказ от замръзналите масковидни лица с ботокс, като на негово място се настаняват така наречените „нотокс“ методи за заличаване на бръчки, които запазват естествения вид и израз на лицето, но са по-бавни и изискват постоянство.

Желаете да се възползвате от най-новите тенденции в грижата за кожата? Обадете ни се и поискайте консултация! Очакваме ви!

Прочетете още:
Минимум козметика за поддържане на здрава кожа
Хидролипидният филм – как да го поддържате
Слънцезащита за лице – защо е важна

 

Оставете коментар

Абонирай се за нашия бюлетин:

Scroll to Top