Стресът по празниците

- страдат ли децата?
Стресът по празниците - страдат ли децата

Страдат ли децата от стрес по и след празниците?

Децата безспорно харесват празниците – училищни партита, рождени дни, пътувания, семейни тържества, Коледа и Великден. Но в продължителното очакване, в подготовката, в шума и хаоса, в суетнята те сякаш прегарят. Стават нервни и кисели, често плачат, разстройва се обичайният им режим. Това е особено видно в периодите около Коледа и други големи празници, когато родителите са свръхнатоварени и нервни. На всички стресът им идва в повече. Ако това се повтаря твърде често, рискувате децата ви да започнат да свързват празниците с напрежение, тревожност и неприятни изживявания.

По какво ще познаете, че на детето празничността му идва в повече?

Хлапето ви се люшка от силна радост и щастие до свръхвъзбудимост, раздразнителност и нервност. Няма как да не забележите, че то:

  • се суети повече от обикновено и е плачливо;
  • на моменти е по-притеснено и по-тревожно от обичайното;
  • губи интерес към любимите си занимания;
  • изпитва страх по-често, включително от неща, от които не се е бояло;
  • променя се режимът му на хранене и сън;
  • настоява за повече внимание и гушкане;
  • появяват се физически оплаквания от главоболие и болки в корема;
  • в най-тежките случаи могат да се активират астма, екзема и т. п.

Как да предотвратите празничното „прегаряне“ на децата?

Основното, което ще им помогне, е самите вие да останете максимално спокойни. Това ще стане възможно, ако не организирате прекалено амбициозни семейни събирания и залагате повече на здравите връзки между близките си, отколкото да правите твърде много и да подарявате твърде много. Направете семейния календар така, че натоварващите тържества да не са прекалено често и опитайте да замените стресиращите традиции и ритуали с по-спокойни.

Децата обичат да знаят какво предстои, какво и как ще се случи. Подгответе ги, споделете плана за празника, как ще украсите, какво ще приготвите за хапване, кой ще дойде на гости и как ще прекарате времето. Обяснете им, че е нормално да се чувстват напрегнати, когато предстои да  се съберат много хора. Помогнете им да регулират емоциите си.

За малките от решаващо значение е да запазите максимално познатата им рутина. Осигурете време за любимите ви настолни игри и филми, за редовните физически упражнения. Постарайте се да не нарушавате драстично графика за хранене и лягане, ритуалите, които ги съпровождат – включително разказването или четенето на приказка.

В такива периоди е много вероятно рязко дисбалансиране на менюто и наблягане на сладкиши. Опитайте се да осигурите пълноценно хранене за малките, пък и за възрастните. Помолете за помощ при подготовката на събитието, не се притеснявайте да се обърнете към фирма за кетъринг, ако очаквате повече хора.

Споделяйте с близките си за преживявания стрес, това ще насърчи и децата ви да споделят. Ако те поискат да пропуснат парти или друго събитие, позволете им. Не ги карайте да се чувстват длъжни „да се веселят“. Дори за възрастните е от полза, ако от време на време се въздържат и си остават вкъщи.

Ролята на подаръците

Децата свързват празниците с подаръци. В повечето случаи те имат твърде много неща. Облъчвани са безжалостно от реклами. Не знаят какво точно искат, но искат всичко. И неполучаването на желания подарък е повод за допълнително разочарование и стрес. От друга страна родителите често подаряват това, което не са могли да имат в своето детство. Постарайте се да разберете, какво малчуганът иска наистина, защо го иска. Какво е готов да направи за него? Когато най-сетне го получи, ще се почувства уважаван и познаван, ценен.

Стресът по празниците - страдат ли децата

Връщане към делничността

Въпреки че празниците носят напрежение и стрес, стресиращо е и връщането към делничността.  То често създава усещане за самота, празнота, тъга и меланхолия, разочарование от сивотата на ежедневието на фона на отминалия бляскав празник. И това се случва както на възрастните, така и на тийнейджърите и малчовците.

Появяват се:

  • чувство на изтощение и липса на мотивация;
  • затруднено концентриране;
  • повишена умора, сънливост;
  • раздразнителност;
  • фрустрация или разочарование.

Ще помогнете, като упорствате в поддръжката на добрата стара рутина. Настоявайте за разходки и физически занимания. Измислете различни игри и проекти, в които децата да са плътно ангажирани. Планирайте пътуване, пазаруване – нещо, което цялото семейство ще направи заедно навън, и което всички ще очакват с нетърпение. Ограничете максимално престоя пред екраните и в социалните мрежи. Когато следпразничната депресия продължи повече от 2-3 седмици, потърсете лекаря си.

Ако имате нужда от хранителни добавки за намаляване на тревожността и стреса, само ни се обадете и ще ви консултираме за най-добрите продукти.

Прочетете още:
6 стъпки към контрол и регулиране на детските емоции
Емоциите при децата – как да ги овладеем
Децата и семейните традиции

Оставете коментар

Абонирай се за нашия бюлетин:

Scroll to Top