Пролетните храни –

богати на фибри
Пролетните храни

Отмина зимата с тежката, еднообразна храна, богата най-вече на мазнини и въглехидрати. Хванахме се за зелено. Дойде времето на първите пролетни плодове и зеленчуци, които са щедър източник на витамини, минерали, различни биоактивни вещества и антиоксиданти. Срещу това носят малко калории, много фибри и удовлетворяващ вкус.

С какво са полезни пролетните растителни храни?

Защо е важно да консумираме достатъчно натурални витамини, минерали и антиоксиданти сме говорили много пъти – те се усвояват по-лесно от организма и нямат странични ефекти. Приемани в естествените биохимични комплекси, в които са съчетани в пролетните растителни храни, оказват много сериозна подкрепа на функциите на организма и на здравето като цяло. Но не е само това!

Изграждащите ги фибри благоприятстват храносмилането, здравето на червата и чревните бактерии. Това означава неоценима помощ за имунната система.

По-бавното преминаване на растителните влакна през стомашно-чревния тракт контролира нивата на кръвната захар и количеството приемани мазнини, също намалява лошия холестерол в кръвта.

Фибрите от растителните храни поддържат продължително усещане за ситост и косвено редуцират поглъщаните калории. Намаляват желанието за сладко и забавят секретирането на грелин – хормона на глада. Улесняват контрола и регулирането на теглото.

Достатъчните количества фибри, приемани всеки ден, пазят от диабет, сърдечни болести, някои форми на рак и други хронични заболявания. Действат благоприятно и на психичното здраве. Прочистват прецизно червата, регулират изхождането. Препоръчителният прием е около 20-35 грама фибри дневно, но повечето хора приемат доста по-малко.

Кои са леснодостъпните пролетни храни у нас, с които да обогатите диетата си?

Зеленолистни

Първите пролетни растения са спанакът, лападът и киселецът, копривата, салатите (рукола, маруля) и т. н. Предлагат изобилие на:

  • минерали – особено желязо, магнезий, калций, фосфор;
  • витамини – А, С, К, Е, В9 и други от група В;
  • растителни биоактивни вещества;
  • фибри;
  • протеини.

Репички

Едни от първите пролетни растителни храни на пазара, те са леко лютиви и много свежи. Съдействат за детоксикирането на тялото – черен дроб, черва. Естествен диуретик са и подкрепят понижаването на кръвното налягане.

Лук и чесън

Младите растения съдържат много полифеноли и флавоноиди. В тях се откриват антихистамини и специфичните серни съединения на чесъна. Имат антибактериални и противогъбични свойства. Активното им антиоксидантно действие намалява оксидативния стрес.

Пролетен грах

Пресният грах е превъзходна храна, но е на разположение за кратко време. Освен витамини – особено А и В9, крие и добро количество протеини, магнезий, желязо.

Подправки

Магданоз, копър, мента, джоджен – ароматни, свежи и обичани, те обогатяват салати, сосове, супи и ястия. Придават вкус и аромат на храната. Подобно на зеленолистните зеленчуци съдържат много витамини – сред тях С, А, фолат (В9). Подкрепят храносмилането и засилват апетита. Копърът се използва за чай при бебешки колики, джодженът – при умствена и физическа умора, срещу повръщане и главоболие, а ментата – при настинки и още ред неразположения.

Аспержи

Ще кажете, че не виреят по нашите земи и ще сбъркате – отглеждат се безпроблемно в дворовете и дори не изискват кой знае колко грижи. Богати са на витамини А, С, К, В9 (фолат). Притежават противовъзпалителни свойства, с което облекчават хроничните възпаление и хроничните заболявания. Елиминират токсините и излишните течности.

Пролетните храни

Пролетни плодове

Ягоди, череши, малини доставят широка палитра ценни хранителни вещества, включително антоцианини – растителните пигменти, на които се дължи цветът на плодовете; още всички основни минерали, почти всички витамини и др. Рядко храна така успешно съчетава сладост, вкус, наслада и полезност.

Пролетните растителни храни не само ще разнообразят и обогатят менюто ви. Те ще укрепят здравето ви и ще ви помогнат да регулирате теглото си. Консумирайте ги на салати и гарнитури, в смутита. Разнообразете с тях супата, пастата и другите основни ястия. Плодовете комбинирайте с кисело мляко, мюсли, семена и ядки. Похапвайте от време на време по шепа сурови и се наслаждавайте на натуралния им вкус и сладост.

За жалост, ако страдате от вече формирани през студените месеци хранителни дефицити, само увеличената консумация на първите пролетни растителни храни няма да помогне. Потърсете лекаря си и коментирайте необходими ли са ви хранителни добавки и какви. Ако са ви нужни, заповядайте на befit.bg и поръчайте нужните ви формули!

Прочетете още:
Пролетни неволи – можем ли да ги избегнем
Пролет е – време за детокс и добра форма
Как да мина на пролетна диета

 

Оставете коментар

Абонирай се за нашия бюлетин:

Scroll to Top