Знаете ли, че здравата кожа е покрита с множество микроорганизми? Върху нея съжителстват бактерии, вируси, гъбички и даже акари. Съвкупността им формира микробиомът на кожата. Една от задачите му е да държи в подчинение размножаването на патогенните бактерии, а веществата, получавани при жизнената дейност на включените микроби, са полезни за кожното здраве.
Задълбочаващото се знание за кожния микробиом и ползите от него доведе до поява на пробиотични козметични продукти – за хигиена на устната кухина, за интимна грижа, за цялостна ежедневна грижа за кожата.
Какво представлява пробиотичната козметика?
Вероятно веднага ще кажете – формули с включени добри бактерии. Оказва се обаче, че живите бактерии силно скъсяват срока на годност на козметичните продукти или пък загиват заради вложените консерванти. Отделно в европейските нормативи са предвидени сериозни ограничения за наличие на живи микроорганизми тях. Затова в козметиката се влагат най-вече:
- бактериални компоненти – части от бактериите, но не и цели живи организми – фрагменти от клетъчна стена, бактериални лизати (смес от бактериални компоненти);
- постбиотици – бактериални метаболити и ферментирали съставки, получени от жизнената дейност на пробиотиците. Те са богати на хранителни вещества – аминокиселини, полизахариди, ензими, витамини, антиоксиданти, антимикробни пептиди, които държат в подчинение патогенните микроорганизми, противовъзпалителни молекули и други, полезни за кожата вещества. Действието им и ползите от тях са сходни с тези на живите пробиотици;
- пребиотиците (най-вече растителните фибри, с които се хранят бактериите,) укрепват микробиома и го поддържат здрав и балансиран. А той пък има грижата да подсилва и укрепва защитната кожна бариера, да намалява възпалението и зачервяването, да активира регенерацията ѝ и да минимизира бръчките и другите признаци на стареене. Накратко – да поддържа кожата здрава и жизнена, стегната и еластична. Най-често източници на пребиотиците в козметиката са ориз и овес, ленено семе и соя, женшен и др.
Най-използваните пробиотици към момента в козметиката са лактобацилите – млечнокиселите бактерии, и най-вече техните инактивирани форми.
Ползи от козметичните формули с пробиотични и пребиотични съставки
- хидратират и възстановяват кожната бариера, намаляват сухотата и забавят стареенето;
- намаляват оксидативния стрес на клетките и тъканите, като елиминират прекомерното струпване на свободни радикали;
- редуцират рисковете от ускорено фотостареене;
- дават добри резултати при избелване на кожата и изсветляване на луничките;
- подобряват локалния имунитет, предотвратяват развитието на биофилми (плътно образувание от патогенни микроорганизми) и инхибират възпалителните процеси;
- потискат симптомите на розацея, атопичен дерматит, акне и др.
Пробиотиците и пребиотиците повлияват по еднакъв начин различните типове кожа. Но това не значи, че формулите , в които те са вложени, са подходящи за всеки. Важни са и останалите съставки. Затова не пропускайте да проверите внимателно състава и указанието за какъв тип кожа и за какви специфични състояния на кожата е подходящ продуктът. Биотичните вещества могат да са включени както в почистващи формули за мазна кожа, така и в овлажнители за суха.
Пробиотиците и пребиотиците понякога са съставки на един и същ продукт – симбиотичен, но могат да са и в отделни.
На befit.bg ще намерите пробиотична козметика на различни производители и в различни ценови групи – например – на VICHY, или на Bio Fresh.
Свържете се с нас и поръчайте пробиотична формула за здравето на кожата си!
Прочетете още:
Пробиотици
Ползите от пробиотиците – кога и защо да ги взимате?
Пребиотици