Прехода към зимата

- как ни се отразява
Прехода към зимата

Отново ще поговорим за преходния период от лятото и есента към зимата – промени в храненето, хроничните заболявания, изискванията на кожата и косата.

Смяната на сезоните предизвиква пренастройване на организма и жизнените му дейности. То се обуславя от промените в храненето, в съотношението светло – тъмно през денонощието, както и от сериозните промени в атмосферното налягане. Макар че става все по-трудно да разграничим пролетта от зимата, без да поглеждаме календара, големите денонощни температурни разлики – понякога и повече от 20 градуса между сутрешните и следобедните – допълнително спъват адаптивните възможности на тялото и обострят хроничните заболявания. Условията стават изключително подходящи за взривно разпространение на вирусите и други болестотворни организми и рязко нараства рискът от инфекциозни заболявания.

Променените естествени условия не се усещат от всички хора по един и същ начин. Младите, силните и здравите преминават през тях с много по-малко дискомфорт от по-възрастните, хронично болните и малките деца. Но в която и група да попадате, няма лошо да сте по-внимателни към сигналите на тялото си и по-грижливи към себе си.

Храненето през есента и зимата

Традиционно българската кухня през студените месеци набляга на по-тежките ястия с тлъстичко месо и много тестени изделия от бяло брашно. Точно това са храните, които лекарите съветват да намалите. Казват го всеки път, когато установят отклонения в жизнените показатели – кръвна захар, лош холестерол и повишени триглицериди, повишено кръвно налягане, хронични възпаления и наднормено тегло.

С какво да ги заместите? С риба и пилешко без кожа, с нискомаслени млечни продукти и с много растителна храна – боб, леща, грах, картофи, тиква, моркови и зеле, праз, салати, спанак, плодове, ферментирали храни.

Физическа активност и теглото в студеното време

Студеното и мрачно време навън е предпоставка за заседяването ни у дома. В комбинация с повишената калоричност на храната, то лесно води до натрупване на тегло в повече. Вместо след няколко месеца да се борите с килограмите, по-добре запазете оптимална физическа активност от октомври до февруари.

Разходки, ходене пеш, вместо с колата или градския транспорт, изкачване на стълбите ще ви позволят не само да поддържате теглото си в норма, но и да поддържате общия тонус на тялото си.

Хроничните заболявания

Колебанията в температурите и атмосферното налягане, повишената влажност, студът и вятърът, недостигът на слънце се отразяват зле на всички хронични болести – от бронхитите до сърдечносъдовите, от тези на опорно-двигателната система до свързаните със стомашно-чревния тракт, неврозите, депресиите и т. н.

Ако страдате от хронично заболяване, още с първите есенни дни се консултирайте с лекаря си и вземете мерки да посрещнете критичния период подготвени. Това ще ви спести болки, страдание и допълнителни здравословни рискове. Понякога – като при проблемите с периферната нервна система, много полезен може да е допълнителният прием на подходящи витамини, минерали, биоактивни вещества от растителен произход.

Повишен стрес и натоварване в края на годината

В края на годината личните и служебни задачи нарастват лавинообразно. Това води до нарастване на напрежението и стреса. А постоянният стрес е рисков фактор за почти всички сериозни заболявания. Той е в тясна връзка с влошения сън, с отслабването на имунитета и с по-ниската устойчивост на инфекциозни и неинфекциозни болести.

Има различни техники за овладяване на стреса – дихателни, йога, помощ от специалист. Можете да отслабите натиска му и с подходящи хранителни добавки.

Прехода към зимата

Последици за кожата и косата

Преходните периоди се отразяват зле и на най-големия орган на човешкото тяло – кожата, и на нейните придатъци – косата и ноктите. Най-ясно видимата щета е дехидратирането. То е еднакво вредно за всеки тип кожа, но е буквално опасно за сухата и чувствителната. Необходимо ви е сериозно противодействие на последиците от студа, вятъра, влагата във въздуха с разтворените в нея прах и мръсотия.

Покривайте косата си с шапка или шал. От една страна през непокритата глава губите най-много телесна топлина, от друга – така ще защитите донякъде косата си. Без специални грижи и най-красивата грива лесно се превръща в увредени, безжизнено отпуснати кичури.

Преживели сме много есени и зими. Ще преживеем и тези. Въпросът е да преминем през тях така, че на прага на пролетта да сме здрави, в добра форма и с още по-добро самочувствие.

Свържете се с нас и ни попитайте за всичко, с което можем да сме ви полезни през есента и зимата!

Прочетете още:

Есента и хроничните болести – как да се погрижим за себе си?
Защо напълняваме зимата – и как да се справим?
Как действа зимата на косата – и нужни ли са специфични грижи

Оставете коментар

Абонирай се за нашия бюлетин:

Scroll to Top