Почистването и почистващите препарати – как да направите почистването безопасно?
Почистването на дома е част от ежедневните ни рутинни занимания и обикновено не се замисляме много за него. Модерните технологии, техника и препарати го правят все по-лесно и ни пестят все повече време. Въпреки това за повечето от нас то далеч не е най-любимата дейност.
Защо се налага да почистваме?
Въпросът може да има много отговори – от „така е редно“ до „в чистия дом е по-приятно“. Непременно ще споменем, че прахът и замърсяванията крият алергени и опасности от астма, че в мръсотията се въдят микроби, вируси, гъбички и паразити, които застрашават здравето на цялото семейство. Ще изтъкнем, че бъркотията и хаосът в дома правят живота в него по-труден, че в буквалния смисъл крият опасности за най-малките и най-възрастните.
И всичко това е вярно.
На този фон въпросът, дали пък стремежът да почистваме до стерилност не е прекален и не нанася вреди, може би ще ви прозвучи странно.
Може ли почистването да вреди?
Само по себе си – едва ли. Но като имаме предвид, че то неизбежно включва употребата на почистващи препарати (така наречената битова или домакинска химия), въпросът вече не звучи толкова абсурдно. Ежедневно използвани, те дразнят очите и гърлото, изсушават кожата и предизвикват екземи, причиняват алергии и главоболие. Отделят летливи органични съединения (ЛОС), изпаряващи се при стайна температура, и цял „букет“ други вещества, които водят до хронични дихателни заболявания, неблагоприятно влияние върху репродуктивните способности и имунитета, повишен риск от онкологични заболявания и др.
Вредна е белината на базата на хлор, но опасни съставки има в продуктите за миене на съдове, за почистване на тапицерии и килими, за полиране на подове и мебели, за почистване на банята, прозорците и фурната, за пране и премахване на петна и т. н.
Изследване в САЩ, публикувано в края на 2023 година, установява, че в 30 почистващи препарати с различни функции се съдържат общо 530 уникални летливи органични съединения, а 193 от тях са опасни за хората. Те причиняват вреди на нервната система, на черния дроб, дихателната система и белите дробове, на храносмилателната и репродуктивната системи. Повишават риска от развитие на рак и увеличават чувствителността на кожата.
Сравнителният анализ показва, че обозначените като „зелен“ или „без аромат“ продукти отделят значително по-малко вредни вещества – средно на половина. А съчетанието „зелени, без аромат“ – още по-малко. Така зелени продукти без аромат отделят средно 4 вредни химикала срещу около 15 за зелени с аромат и 22 при конвенционалните.
Когато купувате почистващи препарати, имайте предвид, че сред най-опасните съставки са формалдехидът, диоксанът, фосфатите, синтетичните аромати, повърхностно активните вещества, амонякът и производните му, натриевият хипохлорит, диетилен гликолът, натриев или калиев хидроксид (луга) и др.
Как да чистите максимално безопасно?
- Като сте много внимателни при избора и употребата на почистващи препарати. На пазара вече се предлага богато разнообразие от почистващи формули, отговарящи на строги екологични изисквания, максимално безопасни за хората и околната среда. Значителна част от тях са сертифицирани като органични (био) продукти.
- Прилагайте избраните препарати точно според указанията на производителя и използвайте ръкавици.
- Съхранявайте ги на недостъпни за децата вкъщи заключени шкафове.
Позвънете ни, ако ви е трудно да изберете най-безопасните почистващи препарати за своя дом. Ние ще ви помогнем!
Прочетете още:
Био препарати за почистване – какво е това?
Био перилни препарати – нещо повече за тях
Екологични омекотители – защо да ги ползваме?