Новородените кутрета

и котета - как да се грижите за тях 
Новородените кутрета и котета

При здрава и опитна майка новородените кутрета и котета не изискват някакви специални грижи от вас. Освен това те са толкова малки, крехки и безпомощни, че при подозрение за възможни проблеми по време на раждането и след него, е най-добре да си осигурите помощта на ветеринарен лекар.

Все пак, има някои основни неща, с които можете да подкрепите грижите на вашата домашна любимка и да осигурите на новородените кутрета и котета по-добри възможности за превръщането им в здрави и щастливи кучета и котки.

Пригответе им удобно легло

Може да изберете кашон, касетка, пластмасово корито – всичко, което ще задържа дребосъците вътре и ще предложи на майката достатъчно пространство, за да не мачка малките котета и кутрета и да може да влиза и излиза лесно. На вас самите трябва да е удобно за почистване и поддръжка. В началото новородените ще спят в почти 90% от времето.

Първото легло ще им служи до към втората – третата седмица, когато кутретата и котетата проглеждат и стават по-активни. После ще им е нужно по-голямо пространство.

Погрижете се да са на топло и сухо

Новородените котета и кутрета не регулират телесната си температура. Това ще се случи едва към третата седмица. Когато котилото (кучилото) е по-голямо, бебетата се гушкат едно в друго и се топлят сами. Все пак, при раждане напролет и през есента, постарайте се да им осигурите топла и суха постелка, поставете леглото им на място, на което не става течение. Ако се налага, поставете грейка под постелката или завита с кърпа, добре затворена бутилка с топла вода. Можете да използвате и нагряваща лампа. При всички случаи оставете единия ъгъл неотоплен, за да могат малките да изпълзят там, ако им стане горещо.

Каква температура се приема за нормална за новородените мъничета? Около 24° С за стаята и 32-34° С за постелката. Изпадналите в хипотермия котета и кутрета са в повечето случаи обречени. Освен другите последици те не могат да сучат и да преработват храната.

Следете да са добре нахранени и хидратирани

От особена важност е новородените котета и кутрета да засучат почти веднага след раждането си. Първото мляко, както и при хората, се нарича коластра. То е по-гъсто и по-тъмно на цвят и е изключително богато не само на хранителни вещества, но и на антитела срещу различни болестопричинители. На практика с него майката предава на мъничетата своя имунитет, който ще ги пази първите няколко седмици, докато станат достатъчно големи за ваксиниране. През първите две седмици те сучат средно на всеки два часа. Добре хранените бебета са пълнички, с видимо заоблени коремчета. Те удвояват теглото си до около 10-тия ден.

Ако по някаква причина – не могат да захапят добре зърното и да сучат поради дефектно небце, по-дребни са и по-едрите ги избутват, майката няма достатъчно мляко – новородените кутрета и котета лесно изпадат в хипогликемия (ниска кръвна захар), при което най-вероятният изход е смърт.

Недохранените бебета са неспокойни, не спят достатъчно, шумни са. Забележите ли подобни прояви, поискайте помощта на своя ветеринар.

Недохранването води до още един проблем – дехидратиране на новородените котета и кутрета с всички опасни последици. Докато са само на кърма, те получават нужната им вода чрез майчиното мляко. Затова е важно да следите всички да сучат добре – или да потърсите веднага лекаря си.

Новородените кутрета и котета

Още важни задачи

До около 3 дни след раждането пъпчето трябва да изсъхне и да падне. Следете през това време зоната да не се възпали и да не се инфектира.

Имайте готовност да реагирате, ако се окаже, че майката няма достатъчно мляко, изоставя някои или всички бебета, разболее се или умре. Най-доброто решение е да потърсите заместваща майка, но понеже това е доста трудно, подгответе се с шише и адаптирано мляко за новородени кутрета (котета). Кравето, овчето, козето мляко, както и адаптираните формули за човешки деца не са подходящи за тях.

Изпаднете ли в тази ситуация, възниква още един проблем – бебетата не могат да уринират и дефекират сами. Майката всеки път ги стимулира преди и след сучене, като ги облизва грижливо. За да се справите с тази задача, използвайте навлажнено памучно тампонче или кърпа.

Други проблеми, пред които можете да се изправите, са хипоксия – недостатъчен кислород в кръвта поради затруднено дишане, повръщане и диария, инфекции, вътрешни и външни паразити. Мъничките ви домашни любимци са толкова безпомощни, че всеки от посочените проблеми може да се окаже фатален. Научете телефона на ветеринарния си лекар или го дръжте едро изписан на подходящо място.

За храненето на майката също трябва да полагате специални грижи. Обадете ни се  и ще решим заедно коя е най-добрата храна, която ще ѝ даде достатъчно енергия и много мляко!

Прочетете още:
Специализирана храна за кученца и котенца
Социализацията на кучето – защо е необходима
Социализация на котката – как да се справите

Оставете коментар

Абонирай се за нашия бюлетин:

Scroll to Top