Децата и животните

- ползи за здравето
Децата и домашните любимци

Едва ли има хлапе, което да не иска да има куче, коте – в краен случай поне рибка. Удоволствието, което изпитваме от общуването с животните, си има и научно обяснение. Играта с тях понижава нивата на кортизола – хормона на стреса, и увеличава хормона на щастието – серотонина. Така не само изпитваме удоволствие, но намаляват и симптомите на депресията.

Предимства от общуването с животни от ранна детска възраст

Израстването с домашни животни повлиява благоприятно психическото развитие на децата и е особено препоръчително за страдащи от различни неврологични нарушения – хиперактивно разстройство с дефицит на вниманието, аутизъм и др. За всяко дете – здраво или с отклонения в развитието – животното вкъщи подкрепя разгръщането на познавателните способности и  укрепва формирането на важни умения. Сред тях са речниковият запас, емоционалната интелигентност и емпатията. От полза е повишената устойчивост на алергии и астма, която създава ранното общуване с животните.

Отглеждането на домашен любимец вкъщи приучава децата да се грижат за друго живо същество. Възпитава грижовност и отговорност, състрадание, умения да се поставиш на мястото на някой друг и да задоволиш потребностите му преди своите. Безусловната любов и приятелство на кучето, котето, морското свинче кара децата да развиват положителна представа за себе си, да се чувстват важни. Помага им да растат по-активни и по-сигурни.

В същото време домашният любимец осигурява на малчуганите безкористен приятел в игрите и почивките.

Как домашният любимец помага на децата с нарушено психическо развитие?

Децата с проблеми обикновено се затрудняват да говорят с хора, но нямат задръжки да говорят с животните. Те не са критични, не оценяват и не съдят, не нареждат, не отхвърлят – просто демонстрират приятелски чувства и любов. Това повишава самоувереността и социалните умения за общуване на хлапетата, намалява усещането за самота и изолация.

Животните лесно привикват с ежедневната рутина – хранене, почивка, игри и разходки. Те се нуждаят от нея, за да са щастливи и здрави. А точно рутинността на действията прави хиперактивните деца и тези с аутизъм по-спокойни и уверени. Играта, храненето, гушкането  привличат вниманието и задържат концентрацията им, успокояват ги при стрес и кризи, повишават общото им усещане за щастие. Децата участват с удоволствие в задачи, които при друга ситуация биха отхвърлили.

В трудния тийнейджърски период заниманията с животното намаляват разрушителните импулси и подобряват социалната ангажираност.

Освен кучета добър избор на домашен любимец са котките, морските свинчета, зайчетата, хамстерите.

 

Децата и домашните любимци

Какво означава „терапевтично животно“?

Това са животни, обучени за партньорство с хора със здравословни проблеми. Най-често става дума за коне и кучета, но подобна роля могат да играят различни видове животни. Те са изключително полезни при психически проблеми – да речем при посттравматичните стресови разстройства. Практиката показва, че обикновено се подобряват симптомите при девет от десет случая. Най-добре се повлиява умението за справяне с емоциите и контрол върху тях.

Общуването с терапевтичните животни подкрепя не само психичното здраве, но и физическото. Неусетно то повишава физическата активност и я превръща в удоволствие, а не в досадно и неприятно натоварващо задължение.

Сесиите с терапевтичните животни се провеждат в контролирана среда в присъствието на водачите им, както и на квалифицирани здравни специалисти. Постигат се добри резултати при депресия, тревожност, симптоми на травма, психични заболявания или пристрастяване. През последните години терапевтичните животни се използват все повече в педиатричната помощ за подобряване на качеството на живот и емоционалното благополучие на деца с физически и психически проблеми.

Опасности при общуването на децата с домашни любимци

При добре обучени, чисти, здрави и ваксинирани животни опасностите за децата са сведени до минимум. Разбира се, винаги съществува възможност хлапето да бъде одраскано и дори ухапано – особено ако е склонно да тормози и измъчва домашния си любимец. Това изисква постоянен контрол от страна на родителите и постоянна възпитателна работа за подобряване на отношението на детето към кучето, котката, зайчето или морското свинче.

Ние можем да ви помогнем в пълноценната грижа за домашните ви любимци. На https://befit.bg/zookat ще намерите почти всичко, което е нужно за тях. Поръчайте и ще получите пратката на посочено от вас място в удобно за вас време! Ще ви остане повече време за децата ви и за любимите животни.

Прочетете още:
Психични разстройства при децата
Видовете страхове при децата

Оставете коментар

Абонирай се за нашия бюлетин:

Scroll to Top