Депресията се дължи на комбинация от биологични, психологични и социални фактори и не се лекува само с медикаменти. При нея начина ви на живот, отношенията с околните, уменията да се справяте с ежедневието и с извънредни ситуации са важни толкова, колкото и генетиката. Ето някои от рисковите фактори, които увеличават възможността да изпаднете в депресия:
• Самота
• Липса на социална подкрепа
• Зачестили стресови житейски ситуации
• Фамилна анамнеза за депресия
• Проблеми с партньора или проблеми в семейството
• Финансови затруднения
• Детска травма или насилие в миналото
• Алкохол, злоупотреба с наркотици
• Безработица или твърде много работа
• Здравни проблеми или хронична болка
Да определите причината значи да определите лечението
Ако дефинирате основната причина за депресията си, ще преодолеете по-лесно проблема. Например, депресирани сте, защото имате усещането, че това, което вършите е безсмислено и не ви удовлетворява. Преди да се втурнете към антидепресантите можете да се опитате да промените нещо в работата си. Чувствате се самотни и тъжни, защото сте се преместили в друг град? Намирането на нови приятели по време на работа или на ново хоби вероятно ще ви даде повече настроение. Възможно е депресията да бъде отстранена чрез промяна на ситуацията. В повечето случаи ефективното й лечение включва стратегии за самопомощ, промени в начина на живот и професионална помощ.
Потърсете помощ и подкрепа
Дори мисълта за справяне с депресията ви изглежда непосилна? Не се паникьосвайте. Усещането за безпомощност и безнадеждност е симптом на депресията и не идва от реалната ситуация.
Помолете за помощ. Не се изолирайте. Говорете с близките и приятелите си. Така ще можете да получите от тях подкрепа и мотивация за справяне с проблема.
Направете здравословни промени в начина си на живот
Не винаги е лесно, но дори малките промени могат да окажат голямо влияния върху депресията:
- Потърсете и поддържайте отношения с хора, които ви подкрепят.
- Правете редовни физически упражнения и си осигурете достатъчно време за сън.
- Хранете се здравословно.
- Научете се да управлявате стреса.
- Започнете да практикувате техники за релаксация.
- Ако усетите, че мислите негативно за по-голямата част от нещата, които ви заобикалят, опитайте се да промените това.
Кога трябва да потърсите професионална помощ?
Определили сте причината за вашата депресия. Опитали сте се да промените начина си на живот. Близките ви подкрепят. На моменти, съвсем за кратко, се чувствате добре и после отново изпадате в депресия. Все по-трудно ви е да ставате от леглото, всичко ви се вижда безсмислено или сте абсолютно апатични. Потърсете помощ. Лекарят може да ви препоръча групова терапия, подходяща за вас или индивидуално лечение, комбинирани с медикаменти. Не се предавайте. В момента, в който осъзнаете, че имате проблем вече сте една крачка по-близо до решението му.