Върбовка

– лек за простата
Върбовка

Върбовката има традиционна употреба като лечебна билка. Тя е многогодишно тревисто растение, представено с различни видове. Най-позната е дребнолистната, с мъхести в долната си част стъбла, което ѝ е спечелило и името „космата върбовка“. Достига до около метър височина. Има тесни елипсовидни листа, назъбени по крайчетата. Цветчетата ѝ са яркорозови до тъмновиолетови, а плодът им дава дребни, тъмнокафяви до черни семена. Среща се край водни източници, но и по влажни пусти склонове и ливади в планините – включително у нас. Растението е типично за Европа и Азия, но днес е разпространено и в Австралия, Северна Америка, северните части на Африка.

Приложение на върбовката

Традиционно растението се прилага при проблеми с простатата – включително простатит и доброкачествена хиперплазия. От полза е за отделителната система – за пикочния мехур, при инфекции на пикочните пътища и за бъбреците. Освен това е препоръчвано при главоболие, болки в корема и храносмилателни оплаквания (диария), при стомашно-чревни възпаления (колит, гастроентерит), вътрешни кръвоизливи, инконтиненция (неконтролирано изпускане на урина) и др. През вековете се е употребявала изключително като чай от всички надземни части на растението.

Обяснението е, че върбовката е много богата на бета ситостерол, което я прави високо резултатна срещу доброкачествено увеличение на простатата и болести на отделителната система. Използва се и от жените при инфекции на пикочно-половата система (цистити и др.).

Билката осигурява диуретичен ефект. Повлиява добре хормоналния баланс. Приема се както при проявени оплаквания, така и профилактично за здравето на простатата. Освен за вътрешно приложение се използва и локално за облекчаване на кожни раздразнения, обриви, ранички и язви, леки изгаряния и кожни заболявания.

Модерната медицина е доказала, че екстрактът от нея потиска бързото размножаване на клетките в простатната жлеза. Има мнения, че потиска също и пролиферацията на раковите клетки при някои видове рак.

Основни съставки на билката

Действието на лековитото растение се обяснява със синергията на химикалите, включени в тъканите му:

  • фитостероли – особено бета ситостерол (химикал, характерен и за сао палмето);
  • флавоноиди – кверцетин, кемпферол, мирицетин и др.;
  • фенолни киселини – хлорогенова, кафеена, елагова и др.;
  • танини – оенотеин В и енотеин А;
  • витамини, минерали и други полезни фитохимикали.

Благодарение на състава си дребноцветната върбовка проявява ефективни противовъзпалителни, антибактериални и болкоуспокояващи свойства, а антиоксидантната ѝ мощ е сравнима с тази на витамин С. Научна публикация от 2021 година твърди, че екстрактът от дребноцветната върбовка (Epilobium parviflorum) „може да се счита за източник на средства за лечение на разстройства, свързани с оксидативен стрес и възпаление“. А друго изследване от 2023 година говори за цитотоксичност на нейн екстракт върху злокачествени меланомни човешки клетки (злокачествен меланом – агресивен рак на кожата).

Дребноцветна върбовка

 

Под каква форма се предлага върбовката

Най-разпространена е като сушен стрък, предназначен за чай. Ще я откриете като екстракт на капки, капсули и таблетки, в които концентрацията на съставките е контролирана и дозировката е по-лесна.

На пазара се предлага както самостоятелно, така и в комбинация с други съставки, които подкрепят и засилват действието на екстракта и благотворния му ефект върху простата и пикочната система. Такъв е Простатизал на  VitaHerb.

Добрите резултати, които осигурява върбовката при кожни проблеми, превърнаха екстракта от растението в желана съставка на козметични продукти с широко приложение – от почистващи до специализирани като формули за премахване на врастнали косми.

Не се препоръчва за бременни и кърмачки, а ако имате хронични заболявания и пиете за тях лекарства, посъветвайте се с лекаря си добре ли е да приемате билката.

Ако ви е нужна върбовка, свържете се с нас и ние ще ви помогнем!

Прочетете още:
Сао Палмето – чудотворната сила
Ехинацеята – имуностимулатор и естествен антибиотик
Жълт кантарион – ползи

Оставете коментар

Абонирай се за нашия бюлетин:

Scroll to Top