Бременността

при кучетата и котките
Бременност при домашните любимци

Когато отглеждате в къщи котка или куче и те са некастрирани женски, винаги е възможна бременност – желана или нежелана, планирана, или не. Обикновено тя протича нормално и често, ако нямате опит, а животното се отглежда свободно в двора, може да я забележите едва когато бъдещата майка много наедрее. Въпреки това е добре да знаете какви са основните ѝ белези, с какво можете да помогнете и кога да търсите лекарска помощ.

От каква възраст могат да забременеят котките и кучетата?

Някои котета могат да достигнат полова зрялост и да се разгонят за пръв път на 4 месечна възраст. По това време те още не са завършили физическото си развитие и една бременност може да попречи на нормалното им израстване, както и да завърши с нежизнеспособни бебета. Затова лекарите препоръчват да вземете мерки и да попречите на домашната си любимка да забременее преди да завърши физическият ѝ растеж.

При кучетата възрастта на първото разгонване зависи не само от индивидуалното развитие на животното, но и от особеностите на породата. Женските от някои дребни породи също могат да се разгонят още на 4 месеца, докато при едрите породи това може да се случи и на около година – година и половина. Затова попитайте своя ветеринар кога да очаквате първото разгонване на младата женска и на каква възраст е препоръчително да настъпи първата бременност.

Ако не искате вашето куче или котката ви да раждат, стерилизирайте ги.

Колко продължава бременността при котките и кучетата?

И при двата вида тя трае около два месеца. При котките – средно 63 дни с вероятност за плюс/минус няколко дни.

При кучетата срокът ѝ също се приема за средно 63 дни, но според породите може да се колебае от около 60 до около 70 дни.

Продължителността на бременността може да зависи и от броя на бебетата. Обикновено, когато са повече, се раждат по-рано.

Деветте седмици се разделят на три триместъра от по 3 седмици.

По какво ще познаете, че животното е бременно?

По промененото поведение – женската става по-кротка и по-любвеобилна, по-апатична, или напротив – по-активна. Зърната на млечните жлези се уголемяват и цветът им се променя. Променя се и апетитът – обикновено нараства, особено през втората половина на бременността. Може да има гадене и повръщане.

Коремът ѝ започва да наедрява, а бъдещата майка наддава на тегло. През третия триместър на бременността се уморява по-лесно, може да стане раздразнителна. Коремът ѝ е голям. В последните дни преди раждането можете да забележите, че тя сякаш си търси място за раждането – тихо, закътано и спокойно.

Какво да правите, когато вашата любимка е бременна

Ваксинации и обезпаразитяване

Когато домашната ви любимка навлезе във възрастта за забременяване, поддържайте всички необходими ваксинации. От една страна това ще осигури нейното здраве и здравето на бъдещото поколение. От друга – тя ще предаде имунитет и защита на новородените. Имунизации не бива да се правят при вече настъпила бременност, особено с живи ваксини.

Обезпаразитяването е задължително. Проверете и за вътрешни паразити, за да не зарази малките още по време на бременността или при кърменето.

Хранене

Нормално е бременното животно да има повишени хранителни нужди. Осигурете му качествена храна за бременни и кърмачки  или за малки котета и кутрета от добра марка. Гранулирана или от консерва, тя съдържа всички необходими хранителни вещества с добавени витамини и минерали. Продължете с нея и през първите седмици на кърменето.

Ако го храните с домашно приготвена храна, консултирайте се с ветеринаря си трябва ли да давате добавки, какви и колко. Имайте предвид, че както недостигът на витамини и минерали, така и предозирането с тях могат да са опасни и за майката, и за бебетата.

Физическа активност

С напредването на бременността, бъдещата майка ще започне да се щади и ще намали активността си. Това съвсем не значи, че трябва да я оставите без движение – особено кучетата. Но игрите не бива да са бурни, а разходките – дълги.

Бременност при домашните любимци

Раждането и вашата роля в него

Последните ден-два преди раждането бременната женска е възбудена, проявява безпокойство, апетитът ѝ е намален. Постоянно ближе леко подутата вулва, температурата ѝ спада. Обикаля и търси подходящо безопасно място.  Кучетата дори могат да завлекат там завивки и меки играчки. Помогнете ѝ в приготвянето на топло и сухо легло на спокойно и закътано място, което тя добре познава и където се чувства спокойна.

Раждането започва с контракции и напъни. По голямата част от бебета се раждат напред с главичката, но може да се раждат и напред с опашката. Майката прегризва пъпната връв. Всяко от тях е в своя плацента, която тя трябва да разкъса, да оближе и подсуши бебето, да почисти нослето и муцунката, за да може то да диша. При раждане на едно коте/кутре средно на час, ситуацията се приема за нормална.

При липса на новородено часове след началото на контракциите, при проточване на раждането или видимо наличие на бебе в родовия канал, което не излиза и няма контракции, при загуба на кръв, неизлязла плацента и други нетипични прояви, потърсете ветеринаря си.

Говорете предварително с него къде и как може да се наложи да се намесите при раждането и се подгответе.

Прочетете още:
Разгонване при домашните любимци
Кастрацията на домашния любимец
Специализирана храна за кученца и котенца

Оставете коментар

Абонирай се за нашия бюлетин:

Scroll to Top