Биберон залъгалка

 – предимства и недостатъци
Биберон залъгалка

Биберонът залъгалка е един от най-типичните аксесоари за бебето. Някои смятат използването му за необходимо и оправдано. Други са категорично против и обвиняват родителите, които го дават на бебетата си, във всички смъртни грехове. Къде е истината?

Необходима ли е залъгалката на бебето ви?

Най-коректният отговор е – зависи от бебето. Има такива, които определено се чувстват по-щастливи с нея. Други отказват всеки опит тя да бъде пъхната в устата им. Все пак, повечето от децата се сприятеляват с нея, тя ги успокоява и задоволява един от най-мощните рефлекси за тази възраст – сукането.

Съществуват мнения, че кърмените бебчета до голяма степен задоволяват сукателния си рефлекс, докато се хранят, но дори и за тях залъгалката често се оказва необходимост. Специалистите препоръчват да се въздържате от предоставянето ѝ преди първите 4 – 6 седмици, когато кърменето все още не е добре регулирано. Обяснението е, че по-меката и по-лесна за сучене залъгалка може да затрудни привикването на детето към гърдата. При хранените с шише такъв проблем няма.

Обикновено интересът към залъгалката намалява след шестмесечна възраст. Педиатрите препоръчват да се възползвате от това и да преустановите употребата ѝ до около годинка-две.

Предимства, които ви осигурява биберонът залъгалка

  • Действа успокояващо при колики, безпокойство и други неразположения, също и при дребни медицински процедури (имунизации, вземане на кръв за изследвания и др.).
  • Задоволява инстинкта за сучене и предпазва от по-трудния за преодоляване навик да се смуче палеца.
  • Улеснява и ускорява заспиването.
  • Намалява риска от Синдрома на внезапната детска смърт (вероятно, защото държи дихателните пътища отворени).
  • Помага на недоносени бебета да свикнат със сукането и според някои изследвания, съкращава болничния им престой.

Недостатъци

  • Може да попречи на затвърждаване на навика за сукане, ако дадете залъгалката преди той да е установен.
  • Понякога бебето ви развива досадния навик да се събужда и да плаче, ако изпусне биберона.
  • Възможни са по-чести инфекции и възпаления на средното ухо.
  • Доста често се наблюдават неблагоприятни ефекти върху зъбите, ако употребата на залъгалката продължи след 2-та година и особено след 4-тата.

Условия за безопасно използване на залъгалка

  • Използвайте подходящия размер за възрастта на вашето бебе, отбелязана на опаковката. Щитът (основата) ѝ трябва да е достатъчно голям, така че да е невъзможно то да я всмукне в устата си цялата. Не бива да я привързвате за вратлето му и въобще да е на дълга връзка, с която би могло да се задуши, както и да няма по нея украса от мъниста и дребни части, които то би могло да погълне.
  • Проверявайте редовно целостта на биберона. Обикновено след известно време материалът, от който е направен, омеква, набъбва, става лепкав. Разпъва се и лесно може да се скъса, а детето да погълне парчето. Сменяйте го средно на 4 до 6 седмици.
  • Следете стриктно указанията на производителя за почистване и дезинфектиране на биберона, за да си гарантирате чистота, без да го увреждате. И не го „измивайте“, като го облизвате.
  • Залъгалката не е предназначена да залъгва глада на бебето. Разбира се, понякога може да се наложи, но избягвайте такива случаи.
  • Не го потапяйте в мед, конфитюр, сок и т. н. Така ще го пристрастите към сладкото.
  • Поддържайте налични резервни залъгалки. Това ще ви спести нерви и продължителен сърцераздирателен плач, ако детето загуби своята (което се чувства твърде често).
  • Избирайте залъгалка от добра марка

Биберон залъгалка

Реномираната марка за бебешки залъгалки ще ви гарантира функционален дизайн и безопасни материали, безвредни и за околната среда. На befit.bg ще откриете богата гама биберони на датската марка за бебешки продукти Bibs. Тя е създадена през 1978 година и става популярна с първата си залъгалка, която – с няколко усъвършенствания – е на пазара повече от 40 години вече в повече от 100 страни.

Произвежда се от естествен каучуков латекст и силикон (синтетичен хипоалергенен материал – чист, без мирис, с неутрален вкус). Латексът е по-мек, но старее по-бързо. Силиконът е по-твърд, но запазва формата си по-дълго. Бебето ви ще предпочете единия или другия материал – просто му предложете да пробва и двата.

Продуктите на Bibs са произведени съгласно стандартите и изискванията на Европейския съюз и спокойно можете да им се доверите.

Ако ви е необходима допълнителна информация, обадете ни се!

Прочетете още:
Да давам ли на бебето биберон залъгалка?
Ах, тази залъгалка!
Видове биберони – и какви са разликите между тях

Оставете коментар

Абонирай се за нашия бюлетин:

Scroll to Top