Безводната козметика

- какво представлява
Безводната козметика

Водата в козметиката почти винаги е начело в списъците със съставки и достига до 70-80% от съдържанието на продуктите, че и повече. Служи за разтворител, за получаване на емулсии и създаване на течни козметични продукти. Присъствието ѝ във формулата изисква добавянето на един или повече консерванти, за да се избегне бактериално замърсяване по време на употребата. Консервантите могат да са химически или от естествен произход.

През последните години все по-упорито се говори за козметични формули – пудри, масла и на основата на масла, балсами и други, който не съдържат вода или на нея се пада под 10% от съдържанието им. Първата безводна козметика е произведена през 2015 година в Южна Корея.

Какво представлява безводната козметика?

Най-често това са масла за лице, восъчни стикове за устни, твърди сапуни и шампоани, дезодоранти, твърди препарати за премахване на грим, сухи шампоани, твърди балсами и т. н. Водата се заменя с чисти, активни формули, в които водещи са растителните екстракти и масла, естествени восъци и овлажнители.

Използваните фитохимикали в безводната козметика се характеризират с мощни антиоксидантни свойства, неутрализират свободните радикали, защитават кожата от уврежданията на стресовите фактори на околната среда (замърсители, UV радиация и др.). Имат противовъзпалително и антимикробно действие.

Какви видове козметични продукти без вода се произвеждат?

Суха козметика

Обикновено е под формата на пудри или твърди козметични продукти – стикове, пръчки, блокчета. Преди използване е необходимо да ги смесите с вода. Това са сапуни, почистващи препарати, продукти за вана и душ.

Ако разгледаме една маска за лице с глина, то тя представлява суха смес от активни съставки в пликче. Докато вие не решите да я използвате, съставките ѝ не са активирани и срокът ѝ на годност е по-дълъг. Освен това можете да я персонализирате, като регулирате силата ѝ според потребностите си.

Мокра козметика

Тя е на базата на течни масла под формата на балсами и кремообразни формули. Нанасят се върху кожата и започват да действат, без да е нужно да се смесват с вода. Такива са антиоксидантните серуми, почистващите масла, слънцезащитните продукти.

Безводната козметика

Предимства на безводните козметични продукти

Според производителите им те:

  • осигуряват най-доброто овлажняване – маслата и восъците в тях заздравяват кожната бариера и задържат влагата в кожните пластове, водата не може да направи това;
  • мастноразтворимите съставки по-лесно проникват в кожата от водоразтворимите;
  • резултат са на опит за устойчиво производство – щадят природните ресурси, като не изразходват вода;
  • замърсяват по-малко, защото се избягват енергоемките процеси по пречистване на водата и обработката ѝ в козметичните продукти;
  • по-малкият им обем и тегло са свързани с по-малко опаковки, по-ниски разходи за транспорт, по-малко рафтове и търговска площ – накратко – безводната козметика е с по-нисък въглероден отпечатък;
  • по-безопасни са – като не съдържат вода, нямат нужда от консерванти, намаляват рисковете от алергии и дразнене и при това се удължават сроковете на годност;
  • по-прости и по-естествени са – безводните козметични формули нямат нужда от емулгатори, сгъстители и други химикали;
  • по-ефективни са – активните съставки са по-концентрирани.

Добре е, ако решите да пробвате безводна козметика, да помните, че нейните формули са най-вече на маслена основа и са по-концентрирани, затова са по-тежки от тези на водна база. Дайте си време за постепенен преход, в който кожата ви да свикне с тях. Освен това се приучете да използвате по-малки количества.

Очаква се неразредените съставки да са по-ефективни и да постигат по-добри резултати. Друг е въпросът, че все още няма достатъчно изследвания, които да докажат предимствата и/или недостатъците на безводната козметика.

Прочетете още:
Минералната козметика – какви са нейните предимства?
Стерилна козметика – най-новото в грижата за кожата
Ръчно правена козметика – какво я отличава от останалите?

 

 

Оставете коментар

Абонирай се за нашия бюлетин:

Scroll to Top