Ашваганда е растение с кръгли, оранжево-червени плодове с големината на стафида. Използва се широко в аюрведа и в африканската медицина. През последните години се правят тестове и изследвания на лечебните му свойства и прилагането им в традиционната медицина. Засега все още няма достатъчно категорични доказателства за лечебното въздействие на ашваганда върху човешкия организъм. Все пак корените и плодовете на растението започнаха да влизат в състава на козметични и натурални медицински продукти. Затова ви препоръчваме да се запознаете със свойства му.
Как действа ашваганда
Екстрактът от ашваганда:
- има противовъзпалително действие;
- има успокояващо действие;
- регулира кръвното налягане.
В какви случаи най-често се използва ашваганда
Тревожност, разсеяност и проблеми със съня – екстрактът от ашваганда се използва като адаптоген. Той показва добри резултати при справяне със стрес и повдигане на общия тонус. Препоръчва се при високо умствено натоварване и има ефект при хора с проблеми със съня.
Стерилитет при мъжете – някои предварителни клинични изследвания доказват, че ашваганда повишава качеството на спермата и увеличава броя на сперматозоидите. Все още обаче се правят проучвания по въпроса.
Артрит – смята се, че в ашваганда има съставки, които в подходяща комбинация могат да облекчат симптомите на артрита.
Проучва се още действието на растението при проблеми с черния дроб, диабет и болестта на Паркинсон.
Как се приема и безопасно ли е?
Засега са направени изследвания на ефекта на орален прием на ашваганда и то краткосрочно. Доказано е, че е безопасен.
Все още не е ясно какъв е резултатът от дългосрочно приемане на екстракт от растението, както и от външната му употреба.
Знае се, че големите дози ашваганда водят до диария и повръщане.
Ако сте бременна или кърмите, съветваме ви да избягвате употребата на продукти с ашваганда.
Използвайте хранителни добавки с екстракт от ашваганда като спазвате инструкциите за употреба и не превишавате препоръчаната доза. Ако имате сериозни здравословни проблеми, не се лекувайте сами, а непременно посетете лекар.
Прочетете още:
Нийм – какво е това
Сусам – лечебни свойства
Защо е полезен бразилският орех